USG ortopedyczne

USG ortopedyczne

USG ortopedyczne jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem umożliwiającym diagnozę chorób i nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.

Badanie USG umożliwia lekarzowi podgląd stawów, jam stawowych, więzadeł oraz tkanek mięśniowych układu ruchu oraz sąsiadujących z nimi węzłów chłonnych. Pozwala ono wykryć nieprawidłowości zarówno w stanach pourazowych czy zapalnych, jak i przewlekłych schorzeniach oraz zwyrodnieniach.

Badanie USG narządu ruchu obejmuje:

 • USG stawu kolanowego
 • USG stawu barkowego
 • USG stawu łokciowego
 • USG stawu biodrowego
 • USG stawu skokowego
 • USG ścięgna Achillesa
 • USG dłoni (nadgarstka)
 • USG mięśni
 • USG nerwów obwodowych

Wskazania do badania USG:

 • bóle i obrzęki stawów oraz mięśni
 • stany zapalne,
 • zmiany pourazowe
 • guzki, zbiorniki płynu

Na badania USG ortopedyczne zaprasza w Ultramedica lek. Osama Mansour  oraz lek. med. Jacek Pryk zajmujący się leczeniem: urazów narządu ruchu, chorobami zwyrodnieniowa stawów, dyskopatią, chorób ścięgien i więzadeł, zespołami uciskowymi (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego). 

Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Gumkowanie hemoroidów

Gumkowanie hemoroidów – najszybsza metoda usuwania żylaków odbytu

Gumkowanie hemoroidów, czyli zabieg metodą Barrona – to bezoperacyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia żylaków odbytu. Pacjenci borykający się z hemoroidami chwalą sobie tę metodę, ponieważ jest bezbolesna, skuteczna, a sama procedura trwa nie dłużej niż 20 minut.

Na czym polega gumkowanie hemoroidów?

Zabieg metodą Barrona polega na założeniu przez lekarza proktologa gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego (hemoroida). Procedura ta nie sprawia bólu pacjentowi, a efekty widać nawet już po kilkunastu godzinach (do kilku dni). Gumowa opaska powoduje zamknięcie  dopływu krwi do guzka i jego naturalne zwłóknienie. Hemoroid obumiera i odpada, nie pozostawiając żadnych śladów. W razie niewielkich dolegliwości bólowych, zaleca się jedynie przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Po zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do swoich aktywności – np. do pracy.

Podczas zabiegu lekarz zakłada zwykle jedną opaskę na jednego guzka, kolejny można przeprowadzić już po miesiącu.

Kiedy wybrać gumkowanie hemoroidów?

O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz proktolog. Najczęściej podczas pierwszej wizyty pacjenta, który podejrzewa lub zauważył hemoroidy, lekarz wykonuje badanie wziernikiem – anoskopię lub rektoskopię. Badanie to pozwala na ustalenie liczby hemoroidów i wykluczenie ewentualnego stanu zapalnego (będącego przeciwwskazaniem do zabiegu gumkowania).
Zabieg gumkowania jest bardzo skuteczny w leczeniu żylaków odbytu II i III typu. Przy mocno zaawansowanej chorobie należy rozważyć inne techniki leczenia.

Jak się przygotować do gumkowania hemoroidów?

Do zabiegu zaleca się wykonanie lewatywy. Należy także poinformować lekarza o ewentualnych chorobach układu krążenia, cukrzycy i przyjmowanych lekach.

Zabiegu gumkowania hemoroidów w Ultra Medica wykonuje dr Mariusz Turowski, doświadczony proktolog, pracujący na co dzień w szpitalu na Solcu w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi operacyjne z zakresu koloproktologii i chirurgii ogólnej.

 

gumkowanie hemoroidów

USG przezodbytnicze

USG przezodbytnicze – transrektalne

USG przezodbytnicze (zwane także trasrektalnym) to badanie USG wykonywane przez odbytnicę. Umożliwia szybką diagnostykę wszelkich nieprawidłowości w kanale odbytu i odbytnicy.

USG przezodbytnicze – wskazania

Wskazanie na USG tranrektalne otrzymują zwykle pacjenci borykający się z takimi dolegliwościami jak:

 • przetoki odbytu
 • ropnie odbytu
 • poporodowe uszkodzenia zwieraczy
 • nietrzymanie stolca
 • szczelina odbytu
 • guzy odbytu
 • bóle odbytu niezdiagnozowane.

O konieczności wykonania badania decyduje lekarz proktolog w trakcie wizyty. USG musi być poprzedzone pełnym badaniem proktologicznym (w tym badaniem per rectum).

USG przezodbytnicze – przebieg

Wielu pacjentów obawia się tego badania, jednak w większości przypadków jest bezbolesne i trwa krótko. Warto jednak pamiętać, że może je wykonać TYLKO specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami. Jak wygląda? Pacjent kładzie się na boku, a lekarz wprowadza przez odbyt głowicę sondy ultrasonograficznej ma głębokość kilku centymetrów. Wcześniej pokrywa ją żelem, gwarantującym bezbolesne wykonanie badania. Dzięki uzyskanemu obrazowi lekarz proktolog może ocenić nie tylko struktury mięśniowe i patologiczne zbiorniki płynu w tej okolicy, ale także stan błony śluzowej odbytu i odbytnicy.

Zdarzają się przypadki, w których USG przezodbytnicze może być bolesne. Najczęściej dotyczy to diagnostyki ropnia odbytu. W takich sytuacjach badanie należy wykonać w znieczuleniu.

USG transodbytnicze – jak się przygotować?

Przed badaniem należy skorzystać z toalety – oddać stolec i opróżnić pęcherz. Trzy godziny wcześniej warto powstrzymać się od jedzenia. Jeśli lekarz podejrzewa guza odbytnicy, zaleci wykonanie wlewu doodbytniczego w celu opróżnienia jelit (zestaw można kupić w aptece). Proktolog może także zasugerować lewatywę do wykonania kilka godzin przed badaniem.

Badanie USG przezodbytnicze w UltraMedica wykonuje dr Mariusz Turowski, pracujący szpitalu na Solcu w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi operacyjne z zakresu koloproktologii i chirurgii ogólnej.

Dr Mariusz Turowski ma ogromne doświadczenie kliniczne. Do tej pory wykonał ok 5 tys. badań USG przezodbytniczego.

Badanie USG przezodbytnicze

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Labioplastyka

Labioplastyka – zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka to zabieg ginekologii estetycznej mający na celu zmniejszenie warg sromowych mniejszych oraz plastykę krocza. Jest dedykowany kobietom odczuwających dyskomfort związany z ich przerostem oraz chcących poprawić wygląd okolic intymnych.

Labiolastyka – przygotowanie

Pierwszym z elementów przygotowania do zabiegu jest konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz szczegółowo omówi szczegóły zabiegu i jego zakres. Specjalista pokaże możliwe do osiągnięcia efekty w dokumentacji fotograficznej i wyznaczy plan leczenia.

Podczas konsultacji wstępnej lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne, które pozwoli na wykluczenie stanów zapalnych w obrębie sromu i pochwy, które są jednym z przeciwwskazań do zabiegu. Wymagana jest depilacja przed zabiegiem 2-4 dni.

Labioplastyka – niezbędne badania

Pacjentka, która zgłasza się na zabieg, powinna mieć aktualne wyniki:

 • grupy krwi ( bez terminu ważności)
 • morfologii (ważne miesiąc)
 • HBsAg (ważne miesiąc)
 • przeciwciał anty-HCV (ważne miesiąc)
 • przeciwciał anty-HIV (ważne miesiąc)
 • układu krzepnięcia (APTT, PT, fibrynogen, D-dimery- ważne miesiąc)

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia labiolastyki są: infekcje dróg rodnych, aktywna niezdiagnozowana choroba nowotworowa, ciąża i miesiączka.

Labioplastyka – zalecenia po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu pacjentka odpoczywa około dwóch godzin, przez siedem dni powinna prowadzić oszczędzający tryb życia. Abstynencja seksualna i ograniczenie aktywności fizycznej konieczne jest do 4 tygodni po labioplastyce.

W 3-10 dniu po zabiegu pacjentki przyjmują leki przeciwbólowe, a po około 7-10 dniach zgłaszają się na wizytę kontrolną.

Zabiegi ginekologii estetycznej w UltraMedica wykonuje dr. Agnieszka Osińska. Przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego oraz poprawy wyglądu okolic intymnych.

labioplastyka

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Nici Vaginal Narrower

Nici Vaginal Narrower – lifting bez skalpela

Innowacyjne liftingujące Nici Vaginal Narrower to nowoczesna terapia stosowana w ginekologii estetycznej. Jest polecana w przypadku występowania tzw. „luźnego” wejścia do pochwy, będącego najczęściej wynikiem przebytych porodów oraz konsekwencją nacinania krocza.

Nici vaginal narrower pozwoliły maksymalnie zminimalizować inwazyjność zabiegu waginoplastyki, przy zachowaniu równie satysfakcjonujących rezultatów co rozwiązania chirurgiczne.

Komu polecane są Nici Vaginal Narrower?

Z zabiegu może skorzystać każda kobieta, która chce poprawić defekt w postaci szerokiego wejścia do pochwy. Terapia pozwoli szybko poprawić jakość życia seksualnego oraz intymny komfort pacjentki.

Rezultaty zabiegu widoczne są od razu i utrzymują się przez wiele lat. Po wprowadzeniu nici pod skórę wejście do pochwy zwęża się. W ciągu kolejnych tygodni nici stymulują syntezę włókien kolagenowych w skórze, dzięki czemu następuje efekt odmłodzenia, poprawy napięcia i ujędrnienia okolic pochwy i krocza.

Jak wygląda zabieg?

Lekarz umieszcza nici pod skórą krocza przez niewielkie nacięcia, które później zamyka szwami. Nici liftingujące są samokotwiczące – utrzymują się pod skórą dzięki specjalnym haczykom, które powodują natychmiastowy efekt uniesienia tkanek. Dodatkowo utrzymują stałą pozycję nici w ciele i stymulują tkanki do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Z czasem nici całkowicie rozpuszczają się w organizmie.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.

Jak się przygotować?

Przed wykonaniem zabiegu zapraszamy na konsultację. Nici Vaginal Narrover najlepiej zastosować w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego. Pacjentka powinna mieć aktualne badanie cytologii szyjki macicy.

Zabiegi ginekologii estetycznej w UltraMedica wykonuje dr. Agnieszka Osińska. Przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego oraz poprawy wyglądu okolic intymnych. 

Nici vaginal narrower

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Kolposkopia

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia to badanie, które szybko pozwala rozpoznać bardzo wczesne stadium raka szyjki macicy, infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zmiany nowotworowe pochwy oraz wszelkie zakażenia dróg rodnych i moczowych.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa kilkanaście minut. Może być przeprowadzone u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Wykonuje się je kolposkopem, aparatem optycznym który pozwala na dokładne – w dużym zbliżeniu – obejrzenie sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pozwala na wczesną diagnozę nieprawidłowości oraz skuteczne leczenie.  Jest to szczególnie istotne w wypadku raka szyjki macicy. Wczesna diagnoza daje niemal stuprocentową gwarancją wyleczenia.

Kolposkopia – wskazania

Co to jest kolposkopia – pytają głównie kobiety, które otrzymały wskazanie do przeprowadzenia tego badania z powodu złych wyników badań cytologicznych (trzecia, czwarta i piąta grupa cytologii).

Nie jest to jednak jedyne wskazanie. Badanie to jest zalecane również w przypadkach nawracających stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, niewyjaśnionych plamień oraz torbieli i polipów szyjki macicy.

Kolposkopia – przygotowanie

Badania nie wykonujemy podczas miesiączki – najlepiej przeprowadzić je między dziesiątym a dwudziestym dniem cyklu. Na kilka dni przed wizytą nie należy współżyć.

Kolposkopia – przebieg

Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. W pierwszej kolejności lekarz zakłada pacjentce wziernik dopochwowy, pozwalający na ogląd narządów. Kolposkop jest jedynie zbliżany – a nie jak powszechnie sądzimy – wkładany do środka. Po zbadaniu wydzieliny lekarz ocenia nabłonek szyjki macicy. W razie potrzeby ginekolog może od razu pobrać tkankę do badania histopatologicznego (biopsja szyjki macicy). Wyniki badania są podawane na miejscu.

Masz pytania? Zadzwoń do nas lub napisz. Nie wahaj się!
Do Twojej dyspozycji, 6 dni w tygodniu, 
jest 12 lekarzy specjalistów.

Kolposkopia

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe

Autologic Therapy, zabieg medycyny estetycznej zwany potocznie wampirzym liftingiem, wykorzystuje własne osocze bogatopłytkowe – specjalnie przygotowany preparat, który wytwarzany jest z krwi osoby poddającej się zabiegowi. Wcześniej lekarz pobiera od pacjenta krew żylną specjalnym zestawem do pozyskiwania osocza, następnie ostrzykuje nim jego skórę.

Osocze bogatopłytkowe – efekty terapii

Cel zabiegu to rewitalizacja skóry, jej odżywienie i spłycenie zmarszczek. Osocze bogatopłytkowe długofalowo poprawia jakość i gęstość skóry. Regeneruje śródbłonek, pobudza mikrokrążenie, prowadzi do wzrostu fibroblasów i do produkcji kolagenu. Wszystkie te procesy są spowodowane działaniem czynników wzrostu i komórek macierzystych. Co również ważne, osocze bogatopłytkowe odpowiada za tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do lepszego dotlenienia tkanek.

Jak przebiega zabieg?

Przy użyciu zestawu Autologic Therapy uzyskujemy optymalną liczbę płytek (ani zbyt mała, ani zbyt duża liczba płytek nie jest wskazana). Dzięki nim wykonujemy serię trzech zabiegów – w odstępach czterotygodniowych. Po sześciu miesiącach wykonujemy zabieg przypominający.

Zabieg jest dedykowany dla kobiet w każdym wieku. Dzięki temu, że wykorzystuje się własne tkanki, jest bezpieczny i nie powoduje uczuleń. Można go wykonywać o każdej porze roku. Terapia osoczem jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu, jeśli zabieg przeprowadzono w sprawdzonym miejscu i u specjalisty.

Pierwsze efekty są widoczne po około dwóch tygodniach. Skóra staje się zregenerowana, gładka i napięta.

Przeciwwskazania do zabiegu

Terapii osoczem bogatopłytkowym nie powinny poddawać się osoby, które cierpią na nowotwory i choroby krwi. Zabieg jest bezwzględnie niewskazany u pacjentek w ciąży karmiących piersią.

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są równie skuteczne dla mężczyzn jak i kobiet.

W UltraMedica wykonuje je dr Dorota Dródż, dyplomowany specjalista ginekologii i medycyny estetycznej, gwarantujący bezpieczeństwo i najwyższą jakość przeprowadzanych działań. Jeśli zależy Ci na szybkich i trwałych efektach – zadzwoń. 

 

osocze

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Kwas hialuronowy

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Marzą Ci się pełne usta? Gładka promienna cera? Wypoczęty wygląd? Takie działanie ma kwas hialuronowy.

Co to jest kwas hialuronowy?

To biologiczna substancja, która rewelacyjnie wiąże wodę na poziomie komórkowym, dzięki czemu świetnie nawilża tkanki. Kwas hialuronowy razem z kolagenem stanowi główny składnik skóry, odpowiadając za stan jej nawilżenia. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 300 cząsteczek wody! Gdy z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, wysusza się ona, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. 

Kwas hialuronowy ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. W zależności od gęstości, wypełnia większość zmarszczek w obrębie twarzy, nawilża, a także uzupełnia ubytki w tkankach powstałe w wyniku upływu czasu. Jest bezpieczny i hipoalergiczny.

Przy użyciu kwasu hialuronowego:

 • wygładzimy głębokie zmarszczki,
 • powiększymy usta,
 • wymodelujemy policzki,
 • podniesiemy owal twarzy,
 • zlikwidujemy cienie pod oczami.

Kwas hialuronowy jest dostępny w ampułkostrzykawkach. Przed zabiegiem lekarz zazwyczaj znieczula ostrzykiwaną okolicę przy pomocy kremu. Następnie wykonuje wkłucia, podając preparat.

Zabieg kwasem hialuronowym

Sam zabieg jest krótki, trwa około 15 minut. Nie wymaga żadnego, specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Należy omówić sam zabieg, a także ewentualne przeciwwskazania. Efekt jest widoczny natychmiast. Ostateczny rezultat zobaczymy dopiero po kilku dniach. Po zabiegu nie ma specjalnych ograniczeń. Następnego dnia można wykonać makijaż i iść do pracy.

Najczęstszym powikłaniem są niewielkie siniaki nakłuwanej okolicy, które można przykryć makijażem.

Kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w naturalny sposób, dlatego efekt zabiegów nie jest trwały. W zależności od preparatu i miejsca podania utrzymuje się około roku. Potem zabieg trzeba powtórzyć.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są równie skuteczne dla mężczyzn jak i kobiet.

W UltraMedica wykonuje je dr Dorota Dródż, dyplomowany specjalista ginekologii i medycyny estetycznej, gwarantujący bezpieczeństwo i najwyższą jakość przeprowadzanych działań. Jeśli zależy Ci na szybkich i trwałych efektach – zadzwoń. 

 

Kwas hialuronowy

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Botoks

Zabiegi z użyciem botoksu

Botoks  (a właściwie toksyna botulinowa) –  to zabieg medycyny estetycznej dedykowany głównie do niwelowania zmarszczek w obrębie górnej części twarzy. 

Jak działa? Blokuje połączenia między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, uniemożliwiając skurcz mięśnia. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe i bezpieczne stężenia toksyny. Dotyczą one tylko obszaru, do którego podano zastrzyk.   

Botoks zlikwiduje:

 • poprzeczne zmarszczki na czole,
 • lwią zmarszczkę (pionową  bruzdę pomiędzy łukami brwiowymi),
 • kurze łapki,
 • zmarszczki dolnej powieki oka,
 • zmarszczki palacza (nad górną wargą),
 • opadające kąciki ust.

Botoks to naturalna biologiczna substancja. Stosowana w odpowiedni sposób jest bezpieczna i nie uczula. Działa rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu zmarszczki stają się płytsze bądź w ogóle niewidoczne. Zabieg polega na kilku wkłuciach i podaniu substancji w odpowiedniej ilości. Doświadczony lekarz tak dobierze ilość preparatu, żeby twarz zachowała ruchomość i naturalnie odmłodzony wygląd.

Do zabiegu nie wykonuje się znieczulenia, nie wymaga też żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Trwa koło 10-15 minut.

Efekty botoksu

Po zabiegu nie wolno tego samego dnia ćwiczyć, gwałtownie się schylać, podnosić ciężkich przedmiotów, spożywać alkoholu. Po około godzinie, dwóch na skórze nie ma śladu po wkłuciach.

Efekt po zabiegu nie jest natychmiastowy. Musimy na niego zaczekać średnio siedem dni, u niektórych kobiet efekt jest widoczny po 4 dniach, u innych z kolei po 10. To dość indywidualna sprawa. Następnego dnia można wykonać makijaż i wrócić do normalnego trybu życia. Efekt jest naturalny, ale zauważalny i utrzymuje się około pięć miesięcy. Potem zabieg trzeba powtórzyć.

Zabiegi z użyciem botoksu są równie skuteczne dla mężczyzn jak i kobiet.

W UltraMedica wykonuje je dr Dorota Dródż, dyplomowany specjalista ginekologii i medycyny estetycznej, gwarantujący bezpieczeństwo i najwyższą jakość przeprowadzanych działań. Jeśli zależy Ci na szybkich i trwałych efektach – zadzwoń. 

 

Botoks

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Skleroterapia

Skleroterapia hemoroidów

Skleroterapia to jedna z najbardziej popularnych i skutecznych niechirurgicznych metod usuwania hemoroidów.  Możliwa jest do wykonania u pacjentów mających małe guzki. Przed zabiegiem skleroterapii lekarz proktolog wykonuje badanie rektoskopowe, mające na celu ustalenie, gdzie dokładnie są zlokalizowane hemoroidy i jakich są rozmiarów.

Skleroterapia hemoroidów polega na ostrzyknięciu ich substancją sklerotyzującą, która powoduje zwłóknienie, obkurczenie i zamknięcie ostrzykniętej tkanki hemoroidalnej. Do zabiegu wykorzystywany jest videoanoskop, dzięki któremu procedura jest wykonywana pod kontrolą wzroku. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W miejscu podania leku pojawia się pianka, powodująca powstanie zakrzepu, który zamyka guzek. W ten sposób guzek obkurcza się a dolegliwości ustają. Jest to metoda skuteczna, dająca efekty u blisko 90% chorych. Do nawrotów choroby dochodzi rzadko.

Przygotowanie do skleroterapii hemoroidów

Ta metoda leczenia nie wymaga długiej procedury przygotowania ze strony pacjenta.

Wieczorem dzień przed zabiegiem należy zjeść kolację oraz wykonać jedną wlewkę zgodnie z instrukcją w ulotce preparatu (Enema lub Proctanal dostępne bez recepty). Należny kupić dwa opakowania preparatu. W dniu zabiegu należy wykonać drugą wlewkę – na 3 godziny przez rozpoczęciem zabiegu.  W dniu badania wskazane jest przyjmowanie jedynie płynów, nie należy nic jeść. Ostatnim posiłkiem powinna być kolacja dnia poprzedniego.W dniu zabiegu należy być na czczo.

W przypadku przyjmowania leków należy w dniu badania przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Wyjątek stanowią leki obniżające stężenie glukozy we krwi, stosowane przez osoby z cukrzycą. Sposób dawkowania tych leków powinien być zdefiniowany przez lekarza kierującego pacjenta na zabieg skleroterapii.

Zabieg trwa około 30 minut. Jedynym odczuwalnym objawem po zabiegu może być lekki ból po wykonanym zastrzyku.

Metoda ta jest bezpieczna, nieinwazyjna i pozwala na uniknięcie kilkudniowej hospitalizacji. Jeśli pacjent nie odczuwa dyskomfortu, bez obaw może wrócić do pracy i innych obowiązków. W pierwszych 2-3 dobach po wykonanej skleroterapii może pojawić się nieznaczne podkrwawianie, ale szybko ono ustępuje i nie powinno niepokoić.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • obecność żylaków IV stopnia
 • obecność aktywnych procesów zapalnych
 • ciąża – lek może przenikać przez łożysko do płodu
 • okres laktacji – kobieta karmiąca piersią powinna zrobić po zabiegu przerwę na ok 2-3 dni
 • ostra infekcja
 • choroby przewlekłe np. cukrzyca lub problemy z tarczycą
 • wada serca
 • zakrzepica naczyń kończyn dolnych
 • choroba nowotworowa
 • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych
 • niepełnosprawność uniemożliwiająca samodzielne poruszanie się

Zabieg skleroterapii wykonują w UltraMedica dr Anna Dąchór  oraz Lek. med Mariusz Turowski doświadczeni proktolodzy.

W ramach diagnostyki i leczenia hemoroidów w UltraMedica wykonujemy:

 

Skleroterapia Hemoroidy

 

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Anoskopia

Na czym polega anoskopia?

Anoskopia to wykonywane za pomocą anoskopu badanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Pozwala ocenić zmiany w błonie śluzowej oraz pobrać podejrzany wycinek do badania histopatologicznego.

Jak przebiega badanie?

Anoskopia jest najczęściej jest uzupełnieniem badania  per rectum (czyli odbytu palcem).  Wykonuje się je w gabinecie lekarza proktologa, bez specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zgłosić się na badanie po wypróżnieniu i z pustym pęcherzem.

Osoba badana leży na boku ze zgiętymi nogami, które są podciągnięte pod klatkę piersiową.  Na ok. 10 minut przez wykonaniem badania lekarz wprowadza do odbytu żel ze środkiem znieczulającym, następnie delikatnie umieszcza w nim anoskop, oceniając stan i budowę kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.

Badanie jest zazwyczaj niebolesne, jednak pacjenci mogą odczuwać nieprzyjemne uczucie parcia i napięcia.

Wskazania do anoskopii:

 • hemoroidy,
 • stan zapalny śluzówki kanału odbytu,
 • uszkodzenie odbytu,
 • podejrzenie nowotworu.

Anoskopię w UltraMedica wykonują: dr Anna Dąchór i dr Paweł Siekierski, specjaliści w wieloletnim doświadczeniem szpitalnym, gwarantujący fachowość i delikatność podczas badania.

Anoskopia hemoroidy

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Rektoskopia

Na czym polega rektoskopia?

Rektoskopia to badanie endoskopowe. Pozwala na ocenę stanu błony śluzowej jelita grubego i wyjaśnienie zmian o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym.

Celem rektoskopii jest nie tylko diagnoza, ale i terapia. Umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. W trakcie rektoskopii możliwe jest usuwanie z odbytnicy polipów, ciał obcych, hamowanie krwawienia, poszerzenie zwężeń jelita.

Wskazania do rektoskopii to m.in.:

 • polipy, guzki, zmiany w obrębie odbytnicy,
 • bóle w okolicach odbytu,
 • krwawienia z odbytu,
 • świąt odbytu,
 • częste zaparcia, biegunki,
 • uczucie parcia na stolec lub brak kontroli nad jego oddawanie,
 • endometrioza.

 Jak przebiega rektoskopia?

Badanie wykonuje specjalista jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm.

Wcześniej lekarz musi wykonać rutynowe badanie per rectum, czyli bada odbyt z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni. Następnie do odbytnicy pacjenta na głębokość mniej więcej 5 cm wkłada jednorazowy wziernik. Jego końcówkę wcześniej smaruje środkiem znieczulającym.

W trakcie wprowadzania rektoskopu do odbytu wdmuchuje się niewielką ilość powietrza. Obraz z końcówki endoskopu jest przekazywany na monitor lekarza wykonującego badanie, dzięki czemu potrafi on ocenić stan błony śluzowej okrężnicy. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodu.

Rektoskopia trwa jedynie kilka minut. W trakcie badania pacjent nie powinien odczuwać bólu, co najwyżej lekki dyskomfort. Wszystko jednak zależy od profesjonalizmu lekarza.

Przed wykonaniem rektoskopii konieczna jest konsultacja lekarza prokologa i odpowiednie przygotowanie do wykonania badania.

Rektoskopię w UltraMedica wykonuje dr Anna Dąchór, specjalistka w wieloletnim doświadczeniem szpitalnym, gwarantująca fachowość i delikatność podczas badania.

Hemoroidy

Leczenie hemoroidów

Skuteczne leczenie hemoroidów

Hemoroidy to guzki krwawnicze naturalnie występujące w kanale odbytu. Ich funkcją jest kontrola oddawania gazów i stolca oraz uszczelnienie odbytu.  

Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki nabrzmiewają, objęte stanem zapalnym. Leczenie hemoroidów należy rozpocząć jak najszybciej, co pozwoli na skuteczne zahamowanie choroby i uniknięcie nawrotów.

Przyczyny hemoroidów:

 • nadwaga,
 • nieodpowiednia dieta ze zbyt małą ilością błonnika,
 • mała ilość przyjmowanych w ciągu doby płynów,
 • ciąża,
 • noszenie ciężarów
 • siedzący tryb życia – praca biurowa, kierowca itp.

Pacjenci często myślą, że dolegliwości spowodowane żylakami odbytu można przeczekać i same ustąpią. Nic bardziej mylnego. Wczesna konsultacja i trafna diagnoza specjalisty z odpowiednio dobraną metoda leczenia pozwala na szybkie odzyskanie poczucia komfortu i uniknięcie zbędnego cierpienia związanego ze schorzeniem.

Po przeprowadzonym leczeniu warto jednak zmienić tryb życia i nawyki żywieniowe. Dieta powinna być uzupełniona produktami bogatymi w błonnik pokarmowy (np. warzywa, owoce, otręby), konieczne jest także picie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się również wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Objawy hemoroidów

Pierwszymi objawami choroby związaniem z żylakami odbytu są ślady krwi po wypróżnieniu. Objaw ten może być też sygnałem poważniejszych schorzeń niż hemoroidy – np. chorób jelit, polipów, stanów zapalnych czy nawet nowotworu jelita grubego, dlatego nie należy go lekceważyć.

Kolejne objawy związane z hemoroidami to:

 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • dolegliwości bólowe w okolicy odbytu.

Objawy te świadczą o obecnym stanie zapalnym. Brak reakcji i rozpoznania problemu spowoduje rozrost guzków krwawniczych. W efekcie zaczną się one uzewnętrzniać podczas wypróżniania. Taki stan bardzo utrudnia codzienne wykonywanie zwykłych czynności jak siedzenie czy chodzenie.

Leczenie hemoroidów

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy? Skuteczność – czyli uwolnienie pacjenta od nawracających żylaków – zależy od trafnie postawionej diagnozy.

Pierwszym krokiem jest dokładne badanie proktologiczne, pozwalające na ustalenie stopnia zaawansowania choroby. Lekarz może wykonać badanie per rectum (badanie palcem odbytu, kanału odbytu i odbytnicy), anoskopię (badanie wziernikiem kanału odbytu) lub rektoskopię (badanie wziernikiem całej odbytnicy). 

W przypadku łagodnych hemoroidalnych zmian lekarz zaleci sprawdzone środki farmakologiczne – maści, kremy lub czopki doodbytnicze. Po kilku dniach stosowania pacjent poczuje wyczekiwaną ulgę. 

W przypadku bardziej zaawansowanych i licznych żylaków najskuteczniejszą metodą leczenia jest tzw. gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona). Polega na założeniu na guzek krwawniczy opaski, której zaciśnięcie spowoduje zamknięcie dopływu krwi do hemoroida. Dzięki tej procedurze guzek obumiera. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa nie dłużej niż 20 minut. Może zostać przeprowadzony w trakcie pierwszej wizyty proktologicznej.

Czytaj więcej o gumkowaniu hemoroidów.

Skuteczną metodą leczenia hemoroidów jest także skleroterapia. Polega na ostrzyknięciu guzków krwawiennych, przez co hemoroid się obkurcza się, a dolegliwości ustają. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa nie więcej niż 30 minut.

Czytaj więcej o skleroterapii hemoroidów.

Która metoda leczenie hemoroidów będzie najskuteczniejsza dla Ciebie? Kwalifikacji do zabiegów dokonuje lekarz. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, jak najwcześniej skonsultuj je z proktologiem. Wdrożone leczenie szybko przyniesie Ci ulgę i zapobiegnie nawrotom.

Specjalista pomoże w takich schorzeniach jak: hemoroidy, ból podczas wypróżniania, nietrzymanie stolca, krew w stolcu, ropne wycieki, śluz i owrzodzenia w okolicach odbytnicy.

W UltraMedica przyjmuje dwóch doświadczonych proktologów:  dr Anna Dąchór i dr Mariusz Turowski.

W ramach diagnostyki i leczenia hemoroidów w UltraMedica wykonujemy:

 

Leczenie hemoroidów

Masz pytania w sprawie leczenia hemoroidów?

Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa – leczenie

Kamica nerkowa pojawia się, gdy nerkach lub drogach dróg moczowych wytrącają się związki chemiczne, tworząc kamienie.

Przez lata kamica nerkowa może nie dać żadnych objawów. Wielu chorych dowiaduje się, że mam problem ze złogami w nerkach, kiedy dochodzi do ataku kolki nerkowej. Pojawia się on, kiedy kamień zablokuje częściowo lub całkowicie przewód moczowy. Konieczna jest wtedy natychmiastowa wizyta u urologa.

Jak rozpoznać atak kolki nerkowej?

Atak kolki nerkowej jest bardzo bolesny i nagły. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej i promieniuje w kierunku pęcherza, cewki i pachwin. Nierzadko towarzyszą mu nudności i wymioty.

W trakcie ataku może wystąpić krwiomocz i ból podczas oddawania moczu. Zazwyczaj występuje również podwyższona temperatura ciała, osłabienie, uczucie rozbicia.

Kamica nerkowa – leczenie

Choroby układy moczowego często można wyleczyć farmakologicznie. Nierzadko dochodzi także do samoistnej ewakuacji złogu poprzez drogi moczowe, ale tylko w wypadku kamieni niewielkich rozmiarów. W przypadku większych kamieni i nawracających infekcji koniecznie jest leczenie zabiegowe lub operacyjne.

Urolog UltraMedia Dr Przemysław Zimnoch wykonuje w szpitalu operacje kamicy nerkowej wykorzystując najnowszą metodę – URS giętki – służący do usuwania złogów w nerce.

Jak działa URS?

URS wprowadzamy od cewki moczowej, następnie przez pęcherz moczowy do moczowodu i ostatecznie do nerki. Ze względu na małe rozmiary URS’u oraz wąski moczowód tą metodą możemy usuwać małe i średnie złogi – do 10 mm. Większe kamienie zazwyczaj trzeba usuwać etapami, krusząc je na mniejsze fragmenty lub w pył.

Decyzję o sposobie usunięcia kamienia z układu moczowego należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Kamica nerkowa

Masz pytania? Zadzwoń do nas lub napisz. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Inseminacja

Co to jest inseminacja?

Inseminacja jest najprostszą, bezpieczną i bezbolesną metodą wspomaganego rozrodu. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiego, giętkiego cewnika, przez który podajemy prosto do macicy przyszłej mamy odpowiednio przygotowane nasienie.

Podczas tej procedury omijamy barierę śluzu szyjkowego, która u niektórych par może stanowić przyczynę niepłodności, tym samym ułatwiamy plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Inseminacja jest także metodą wspomagającą płodność mężczyzn z niską jakością niesienia i nieprawidłowościami w procesie ejakulacji. Nasienie użyte do zabiegu jest poddawane w laboratorium działaniom, mającym na celu wybór plemników o największym potencjale zapładniającym.

Inseminacja – przygotowanie

Inseminacja powinna być przeprowadzona tuż przed spodziewaną owulacją (występującą naturalnie lub stymulowaną). Wcześniej partnerzy powinni przeprowadzić szereg badań: kobieta m.in. badanie stopnia czystości pochwy, posiewu z szyjki macicy, badania na obecność chlamydii, HIV, zakażenia krętkami kiły, toksoplazmozą, czy przeciwciała różyczki. Mężczyzna musi zrobić m.in. badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, C oraz HIV.

Przed zabiegiem kobieta poddawana jest także kuracji hormonalnej, zwiększającej szanse na zapłodnienie.

Inseminacja – przebieg

Mężczyzna musi zjawić się w klinice kilka godzin przed zabiegiem, nasienie wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania. Celem jest uzyskanie plemników o najlepszej budowie i ruchliwości.

Zabieg inseminacji jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i trwa nie dłużej niż 15-20 minut. Wykonywany jest na fotelu ginekologicznym. Lekarz najpierw wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, wykonuje USG oceniając wielkości pęcherzyków oraz endometrium (błonę śluzową wyścielającą macicę), a następnie za pomocą cewnika wprowadza plemniki do jamy macicy.

Inseminacja – skuteczność

Skuteczność pierwszego zabiegi inseminacji wynosi nie więcej niż 20 procent i zależy od stwierdzonych przyczyny niepłodności. W przypadku niepowodzenia zabieg powtarza się do 6 razy. Jeśli nie doprowadzi do zapłodnienia, partnerzy powinni rozważyć innego rodzaju metodę.

Inseminacja

Przeczytaj porady naszych lekarzy:

Wszystko co warto wiedzieć o inseminacji. 

Badanie jajowodów HyCoSy

Badanie drożności jajowodów HyCoSy

HyCoSy jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w ramach diagnostyki niepłodności u kobiety. Podczas badania drożności jajowodów metodą histerosalpinosonografii kontrastowej (HyCoSy) lekarz wykorzystuje USG do obserwowania podanego kontrastu. Procedura umożliwia dokładną ocenę jamy macicy oraz drożności jajowodów.

Badanie drożności jajowodów jest bezpieczne i małoinwazyjne. Użyty w badaniu kontrast (specjalna piana) nie powoduje reakcji alergicznych.

Jak przebiega badanie HyCoSy?

Lekarz wprowadza do ciała kobiety przez szyjkę macicy cewnik, przez który podaje kontrast. Ułatwia on ocenę drożności jajowodów i stanu macicy w badaniu dopochwową sondą USG. Badanie trwa kilkanaście minut.

Nie ma przeciwwskazań, aby starać się o ciążę w cyklu, w którym przeprowadzono badanie drożności jajników.

Jak przygotować się do badania?

Do badania HyCoSy kwalifikuje lekarz ginekolog podczas wizyty konsultacyjnej. Do kwalifikacji konieczne są następujące wyniki: aktualnej cytologii (ważne 12 miesięcy) oraz stopnia czystości pochwy (wykonany w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

Badanie wykonywane jest w określonym momencie cyklu, najlepiej tuż po zakończonym krwawieniu miesiączkowym, nie później jednak niż przed owulacją, czyli do 12. dnia cyklu.

Godzinę przez planowanym badaniem należy przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe, zlecone przez lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej (np. Ibuprofen, Pyralgina, Ketonal.).

USG badanie Hycosy

HyCoSy w UltraMedica – delikatnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG jąder

Kiedy należy wykonać USG jąder?

USG jąder to badanie, które pozwala ocenić stan i budowę jąder, najądrzy oraz powrózków nasiennych u mężczyzny.

Umożliwia szybką diagnostykę torbieli, guzów, żylaków powrózka nasiennego oraz wodniaków. USG jąder i moszny lekarz wykonuje także przy podejrzeniu skrętu jądra lub jego przyczepka.

Wskazania do wykonania badania:

 • wyczuwalne w dotyku zmiany w obrębie moszny,
 • ból lub opuchlizna moszny,
 • urazy mechaniczne jąder,
 • podejrzany wyciek z cewki moczowej.

Badanie wykonuje się także m.in. u pacjentów ze stwierdzonym brakiem jądra w mosznie, z podejrzeniem zmian nowotworowych oraz w diagnostyce niepłodności.

Rodzaje badań:

 • USG jąder, najądrzy i powrózka nasiennego (w celu oceny obecności żylaków – USG dopplerowskie)
 • USG urologiczne pełne (badanie obejmuje USG układu moczowego – ocena nerek, moczowodów i pęcherza moczowego z oceną prostaty i zalegania moczu po mikcji)

Jak się przygotować do badania?

Badanie USG jest dla pacjenta bezbolesne i trwa nie dłużej niż 15 minut. Jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i płodności, może być wykonywane u mężczyzny w każdym wieku, wielokrotnie.

Diagnostyka USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Badanie często budzi u mężczyzn wstyd i niepewność. W UltraMedica wykonywane jest w komfortowych warunkach, zapewniających intymność i prywatność pacjenta.

USG jąder

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG Doppler żył i tętnic

Kiedy należy wykonać USG Doppler?

USG Doppler to nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie oceniające stan tętnic i żył. Pozwala określić przepływ krwi przez naczynia oraz zmierzyć przekrój tętnic i żył, wykrywając ich niedrożność spowodowaną m.in. miażdżycą.

Badanie USG Doppler jest nieocenione w wykrywaniu tętniaków, zatorów żylnych i zakrzepów. Zwężenie tętnic i żył grozi udarem i zawałem serca, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. 

Wskazania do USG dopplerowskiego tętnic lub żył kończyn:

 • uczucie drętwienia, zaburzenia czucia w obrębie kończyn
 • podejrzenie lub stwierdzenie zakrzepicy żył głębokich
 • żylaki
 • obrzęki, drętwienie, marznięcie kończyn
 • bóle kończyn
 • miażdżyca w obrębie kończyn górnych lub dolnych
 • stan po urazie naczyń
 • nieprawidłowe gojenie się ran na kończynach
 • kontrola po zabiegu rekonstrukcji naczyń.

Za pomocą USG Dopplera można zbadać stan i drożność tętnic nerkowych, wątrobowych, szyjnych i kręgowych.

Jak się przygotować do badania?

USG Dopplera nie wymaga szczególnych przygotowań od pacjenta. Jedynie w przypadku wykonywania diagnozy tętnic nerkowych i wątrobowych należy zgłosić się na badanie na czczo.

Jak przebiega badanie? Lekarz specjalista USG przyłoży głowicę aparatu do skóry posmarowanej specjalnym żelem, zaś na monitorze pojawi się obraz pozwalający na ocenę przepływu krwi oraz stanu naczyń krwionośnych (tętnic i żył). Badaniu towarzyszy dźwięk przepływu krwi, będący również istotnym elementem diagnozy. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

USG Doppler

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG układu moczowego

Kiedy należy wykonać USG układu moczowego?

Badanie USG układu moczowego jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne oraz nie powodujące bólu. Umożliwia ocenę stanu nerek, drożności dróg moczowych, pęcherza a u mężczyzn także prostaty.

Wskazania do wykonania USG:

 • nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,
 • bóle w okolicy lędźwiowej, 
 • krwiomocz,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
 • podejrzenie kamicy nerkowej,
 • choroby gruczołu krokowego,
 • torbiele nerek i pęcherza moczowego.

Przygotowanie do badania:

Pęcherz moczowy powinien być jak najbardziej wypełniony. Umożliwia to ocenę  kształtu pęcherza i grubości ścian. Pacjent powinien na godzinę przed badaniem wypić około 1,5 litra płynów niegazowanych (najlepiej woda). Można napić się także w przychodni przed badaniem (konieczne przyjście około godziny wcześniej niż jest zaplanowane badanie USG).

Zaleca się również, aby na dzień przed badaniem, pacjent zastosował dietę lekkostrawną. Na kilka godzin przed badaniem zaleca się całkowite powstrzymanie od spożywania pokarmów.

W przypadku konieczności oceny objętości zalegającego moczu po opróżnieniu pęcherza (tzw. badanie USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji), pacjent w przerwie badania udaje się do toalety, a następnie lekarz ocenia pęcherza moczowego po raz drugi.

USG trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie jest bezbolesne. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG. Nakłada on specjalny żel na skórę pacjenta, a następnie przesuwa po niej głowicę urządzenia. Obraz jest od razu widoczny na ekranie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

 

USG układu moczowego

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG bioderek u dzieci

Kiedy należy wykonać USG stawów biodrowych u dzieci?

Badanie USG stawów biodrowych niemowląt to jedno z najważniejszych badań po narodzinach dziecka. Ortopedzi zalecają, aby wykonać je między 6. a najpóźniej 12. tygodniem życia dziecka. 

Celem badania jest wykrywanie nieprawidłowości w rozwoju stawów biodrowych u niemowląt. Przeprowadzenie diagnostyki pozwala wykluczyć ewentualne zwichnięcie, podwichnięcie stawu oraz dysplazję.

Badanie USG bioderek nie może być zastąpione żadną inną metodą diagnostyczną – np. zdjęciem RTG. U niemowląt kości nie są jeszcze w pełni wykształcone i na zdjęciu rentgenowskim ortopeda nie będzie w stanie zobaczyć całego stawu biodrowego.

Jeśli badanie USG bioderek wykazuje nieznaczne odchylenia, wówczas lekarz daje rodzicom zalecenia dotyczące odpowiedniego układania dziecka.

Dlaczego to tak ważne?

USG stawów biodrowych u niemowląt to najlepsza metoda diagnostyki dysplazji stawów biodrowych. Wczesne wykrycie tej nieprawidłowości gwarantuje 100% wyleczenia.

Zbyt późna diagnoza skutkuje unieruchomieniem nóżek w gipsie i leczeniem operacyjnym. Brak leczenia grozi nieodwracalnymi zmianami i utykaniem podczas chodzenia. Dysplazja częściej rozwija się u dziewczynek niż chłopców.

Jak wygląda badanie USG bioderek?

Badanie USG przeprowadza lekarz ortopeda, oceniając czy budowa bioderek jest prawidłowa. Badanie jest całkowicie nieszkodliwe dla dziecka. Obraz jest od razu widoczny na ekranie. Po skończonym badaniu USG lekarz omawia jego wyniki podczas konsultacji, pacjent otrzymuje pełen opis badania. Lekarz może zlecić badanie kontrolne, które trzeba powtórzyć po kilku tygodniach.

USG bioderek, USG stawów biodrowych u dzieci

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG tkanek miękkich

Kiedy należy wykonać USG tkanek miękkich?

Badanie umożliwia także diagnozę nieprawidłowości w obrębie mięśni, więzadeł i ścięgien.

W UltraMedica specjaliści USG dysponują najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym, dzięki czemu wynik badania USG tkanek miękkich jest bardzo dokładny i umożliwia postawienie trafnej diagnozy.  

Wskazania do wykonania badania:

Wizyta u lekarza specjalisty jest bezwzględnie konieczna każdorazowo w przypadku:

 • urazu mięśni i ścięgien
 • guzów i torbieli wyczuwalnych dotykiem
 • bólu i obrzęku mięśni.

Przygotowanie do badania:

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

USG tkanek miękkich

 

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG węzłów chłonnych

Kiedy należy wykonać USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych to podstawowa metoda oceny ich wielkości oraz budowy. Z dużą dokładnością pozwala sprawdzić, czy badany węzeł chłonny jest prawidłowy, czy może wymagana jest pilnie dalsza diagnostyka np. biopsja. Podczas badania ocenia się również charakter unaczynienia węzłów.

Przyczyn powiększenia się węzłów chłonnych jest dużo. Choć najgroźniejszymi są nowotwory: ziarnica złośliwa, chłoniak lub przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych, to najczęściej spotykanymi przyczynami powiększenia się węzłów chłonnych są choroby nienowotworowe – zakażenia wywołane przez wirusy lub bakterie.

Wskazania do wykonania badania USG węzłów chłonnych:

 • bolesność podczas uciskania węzłów chłonnych,
 • wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych.

Węzły oceniane podczas badania:

 • pachowe (oceniane także podczas każdego badania USG piersi),
 • pachwinowe,
 • szyjne, podżuchwowe, karkowe,
 • nadobojczykowe i podobojczykowe,
 • węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej.

Przygotowanie do badania:

Badanie nie wymaga od pacjentów żadnego przygotowania. Wyjątek: przed badaniem węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej (zaotrzewnowe) należy być 6-8 godzin na czczo.

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG. Nakłada on specjalny żel na skórę pacjenta, a następnie przesuwa po niej głowicę urządzenia. Obraz jest od razu widoczny na ekranie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

USG węzłów chłonnych

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG jamy brzusznej

Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej?

Dzięki badaniu USG jamy brzusznej lekarz może dokładnie obejrzeć i ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona czy aorta brzuszna i pozostałe naczynia. Każdy zdrowy człowiek powinien wykonywać USG brzucha profilaktycznie co najmniej raz na trzy lata.

Wskazaniem do badania są m.in.:

 • wzdęcia,
 • bóle brzucha,
 • zaburzenia w czynności wątroby
 • powiększenie narządów wewnętrznych wyczuwalne dotykiem.

Przygotowanie do badania:

USG brzucha poleca się przeprowadzać w godzinach porannych przed pierwszym posiłkiem. Jeśli badanie wykonujemy popołudniu, powinniśmy być na czczo przez 6 godzin. W dniu badania nie należy pić kawy i napojów gazowanych. Lekarze zalecają wypicie wcześniej minimum dwóch szklanek wody, aby wypełnić pęcherz. Jeśli pacjent cierpi na zaparcia, dobrze jest zażyć espumisan.

Dokładne zobrazowanie dróg żółciowych jest możliwe jedynie na czczo, aby zredukować odbicia spowodowane gazami w jelitach i wyeliminować obkurczanie pęcherzyka żółciowego.

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

 

 

USG jamy brzusznej

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG tarczycy

Kiedy należy wykonać USG tarczycy?

USG tarczycy to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Zleca je lekarz specjalista endokrynolog, w diagnostyce schorzeń tarczycy. Pozwala określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tarczycy. Wykrywa guzy, torbiele i inne zmiany w obrębie tego gruczołu.

 • nieprawidłowe TSH,
 • nieprawidłowe stężenia hormonów tarczycy,
 • powiększenie obwodu szyi,
 • wyczucie dotykiem zmian w obrębie tarczycy,
 • kontrola leczenia hormonalnego tarczycy.

Jak się przygotować do badania?

Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Można je wykonać także u dzieci, na zlecenie endokrynologa dziecięcego.  Na wizytę warto zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań USG i poziomu hormonów tarczycy, jeżeli pacjent je wykonywał.

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

 

USG tarczycy

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

USG piersi

Kiedy należy wykonać USG piersi?

Każda kobieta powyżej 30. roku życia, oprócz comiesięcznej samokontroli, raz w roku powinna wykonać USG piersi. To jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które wspomaga wykrywanie łagodnych i złośliwych zmian w tkankach piersi.

Dlaczego jest tak istotne? Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zaś warunkiem wyleczenia choroby jest wczesne wykrycie nieprawidłowości. 

USG często obrazuje takie zmiany, których nie różnicuje mammografia. W obrazie USG widać dokładnie, czy mamy do czynienia z guzem litym czy z wypełnioną płynem surowiczym torbielą.

Wskazaniem do USG piersi są m.in.:

 • nietypowe bóle piersi, występujące niezależnie od terminu miesiączki,
 • stwardnienia i guzki wyczuwane dotykiem,
 • nietypowy wyciek z sutka,
 • zmiany w brodawkach sutkowych – zniekształcenie, wciągnięcie brodawki.

USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie u tej samej pacjentki. Badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu.

Jak przebiega badanie?

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

Bez obaw można poddać się badaniu w trakcie trwania ciąży, ultradźwięki nie szkodzą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Także laktacja nie jest przeciwwskazaniem do USG.  Przed badaniem należy opróżnić piersi, czyli nakarmić dziecko lub odciągnąć pokarm. 

 

USG piersi UltraMedica

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Test Panorama

Kiedy warto wykonać test Panorama?

Test Panorama to nieinwazyjny test DNA dostarczający ważnych informacji na temat ciąży już w jej dziewiątym tygodniu. Pozwala sprawdzić, jak wysokie jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zaburzeń chromosomowych, takich jak np. zespół Downa. Do przeprowadzenia testu potrzebna jest jedynie próbka Twojej krwi. Jeśli chcesz, możesz też poznać płeć swojego dziecka.

Co sprawdza test Panorama?

Panorama jest bezpiecznym i nieinwazyjnym testem prenatalnym odróżniającym pozakomórkowe DNA płodu od DNA matki. Wykorzystując zaawansowane techniki bioinformatyczne, testuje pod kątem występowania licznych anomalii chromosomowych, takich jak:

 • trisomia chromosomu 21 (zespół Downa)
 • trisomia chromosomu 18 (zespół Edwardsa)
 • trisomia chromosomu 13 (zespół Pataua)
 • triploidia
 • monosomia chromosomu X (zespół Turnera)
 • zespół Klinefeltera
 • trisomia chromosomu X
 • zespół XYY

Test Panorama pozwala także na zbadanie mikrodelecji, czyli braku małego fragmentu chromosomu. Niektóre z mikrodelecji są przyczyną określonych zespołów genetycznych, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka — łącznie z niepełnosprawnością umysłową, problemami z sercem i oddychaniem i innymi problemami, mogącymi wymagać natychmiastowej interwencji po porodzie.

W przeciwieństwie do zespołu Downa oraz pewnych chorób, których ryzyko wystąpienia rośnie z wiekiem matki, ryzyko urodzenia dziecka z mikrodelecją jest takie samo u 20-latki, jak i 45-latki. 

Test pozwala oznaczyć następujące mikrodelecje:

 • zespół delecji 1p36 
 • zespół kociego krzyku 
 • zespół Pradera-Williego
 • zespół Digorge’a (zespół delecji 22q11.2) 
 • zespół Angelmana

Dla kogo jest test Panorama?

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych test jest wstępnym testem przesiewowymi odpowiednim dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku.

Nie może być stosowany w przypadku:

 • ciąży, do której wykorzystano komórkę jajową dawcy lub ciąży noszonej przez surogatkę,
 • ciąży u kobiet, które otrzymały przeszczep szpiku kostnego,
 • ciąży mnogiej.

Test Panorama

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Test Harmony

Kiedy warto wykonać test Harmony?

Testy prenatalne pozwalają na wczesnym etapie wykryć wady wrodzone, genetyczne lub dziedziczone w rodzinie. Wykonanie testu Harmony pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie wad wrodzonych spowodowanych niektórymi nieprawidłowościami w chromosomach. Pozwala także na określenie płci dziecka.

Na czym polega test Harmony?

We krwi kobiet w ciąży znajdują się fragmenty DNA płodu. Test prenatalny Harmony pozwala na analizę DNA płodu na podstawie krwi matki i określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa (trisomii 21) oraz dwóch innych wad genetycznych, trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Pataua).

Pacjentka ma także możliwość wykonania testu w kierunku wad wywołanych obecnością dodatkowego lub brakiem kopii chromosomu X lub Y, na przykład zespołu Turnera i zespołu Klinefeltera.

Test prenatalny Harmony został opracowany w celu zapewnienia możliwości bardzo dokładnego badania wykrywającego zespół Downa u kobiet w ciąży w dowolnym wieku i w dowolnej grupie ryzyka.  W badaniach klinicznych wykazano, że test Harmony wykrył 99% przypadków zespołu Downa. Dzięki niemu wiele kobiet może uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych jak np. amniopunkcji, które wiążą się z ryzykiem powikłań. 

Kiedy można wykonać test Harmony? 

Test Harmony wymaga pobrania jednej próbki krwi i można go wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Wyniki są zwykle dostępne w ciągu dziesięciu dni roboczych. Inne popularne testy w kierunku zespołu Downa są wykonywane w późniejszym okresie ciąży.

Zespół Downa to choroba, której rozwój może nastąpić w każdej ciąży. Mimo że przyjmuje się iż ryzyko wystąpienia zespołu Downa wzrasta wraz z wiekiem matki, to wedle statystyk najwięcej dzieci obarczonych tą właśnie wadą (Trisomia 21) wadą rodzą kobiety w wieku poniżej 35. roku życia.

Kiedy zaleca się wykonanie testu Harmony?

Badanie powinna wykonać każda kobieta, która:

 • zaszła w ciążę po ukończeniu 35. roku życia,
 • zaszła w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro,
 • urodziła już dziecko obarczone chorobą genetyczną,
 • ma w rodzinie osobę, która urodziła dziecko z wadą genetyczną,
 • ma nieprawidłowości w liczbie chromosomów,
 • ma nieprawidłowe wyniki badania USG.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Test Harmony

Test Papp-a

Kiedy warto wykonać test Papp-a?

Test Papp-a to podstawowe badanie prenatalne, które pozwala sprawdzić ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jego wykonanie wszystkim kobietom w ciąży, niezależnie od wieku. Jeśli jego wynik będzie wskazywał na nieprawidłowości, konieczna jest konsultacja lekarza. Zaleci on wykonanie dodatkowych badań nieinwazyjnych takich jak Harmony, Panorama, Sanco lub diagnostykę inwazyjną w ośrodku referencyjnym w ramach NFZ (amniopunkcję).

Jak wygląda test Papp-a?

Kompleksowa ocena ryzyka wad chromosomowych, czyli nieinwazyjna i bezpieczna diagnostyka prenatalna testu Papp-a, składa się z badania USG oraz testu biochemicznego z krwi matki.

Badanie USG  musi być wykonane w konkretnych tygodniach ciąży (12 tygodni ciąży do 13 + 6 dni). Te terminy są ważne, ponieważ istotne są pomiary płodu (pomiar CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa nieprzekraczająca 84 mm). Oceniane są: przezierność karkowa płodu oraz stężenie białka A i hormonu – wolnej podjednostki bHCG w surowicy kobiety ciężarnej.

Jakie nieprawidłowości określa test Papp-a?

 • Zespół Patau (trisomia chromosomu nr 13) . Ciężka wada genetyczna. Wiąże się z dużym ryzykiem poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Najczęściej spotykane objawy u dzieci: niska masa urodzeniowa; ubytek skóry skalpu, anomalie kończyn, wady rozwojowe mózgowia, rozszczepienie wargi i inne.
 • Zespół Edwardsa  (trisomia chromosomu nr 18a). Objawia się niską wagą płodu oraz nieprawidłowym rozwoje kośćca – karku i szyi oraz kostki nosowej i klatki piersiowej, a także wadami ośrodkowego układu nerwowego.  Zespół Edwardsa najczęściej kończy się poronieniem.
 • Zespół Downa (trisomia chromosomu nr 21). Najczęściej występujący zespół wad genetycznych. Objawia się obniżoną sprawnością intelektualną, charakterystycznymi zmianami w wyglądzie, podwyższonym ryzykiem występowania chorób serca, zaburzeniami słuchu, wzroku oraz obniżoną odpornością.

Kto bezwzględnie powinien wykonać test Papp-a?

Badanie powinna wykonać każda kobieta, która:

 • zaszła w ciążę po ukończeniu 35. roku życia,
 • urodziła już dziecko obarczone chorobą genetyczną,
 • ma w rodzinie osobę, która urodziła dziecko z wadą genetyczną,
 • ma nieprawidłowości w liczbie chromosomów,
 • ma nieprawidłowe wyniki badania USG.

Test Pappa
Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

USG ciąży

USG ciąży – co trzeba wiedzieć o badaniu?

USG ciąży to rodzaj badania, które umożliwia ocenę stanu i anatomii płodu oraz narządów rodnych u matki. Pozwala na wczesne wykrycie wad genetycznych oraz rozwojowych w budowie ciała oraz narządów wewnętrznych płodu.

Jak wygląda badanie USG ciąży?

Do 11.-12. tygodnia ciąży USG przeprowadza się za pomocą sondy dopochwowej. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. W kolejnych tygodniach badanie wykonuje się przez brzuch. Lekarz ginekolog nakłada na brzuch pacjentki żel ułatwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych i wodząc po nim głowicą uzyskuje obraz na monitorze urządzenia. 

Kiedy należy wykonać USG ciąży?

 • 6-11 tydzień ciąży. Na tym etapie można potwierdzić obecność zarodka/zarodków oraz czynności serca.
 • 11-18 tydzień ciąży  – badanie I trymestru. Oceniamy markery genetyczne (przezierność karkowa, kość nosowa, przewód żylny, zastawka trójdzielna w sercu płodu), na podstawie których szacowane jest ryzyko wystąpienia m.in. zespołu Downa. Badanie obowiązkowe.
 • 18 – 22 tydzień ciąży – tzw. badanie połówkowe. Pozwala na ocenę układu nerwowego z mózgowiem, twarzoczaszki, budowy serca, narządów jamy brzusznej, układu moczowego, kręgosłupa i kończyn płodu oraz sznura pępowinowego i łożyska. Badanie obowiązkowe.
 • 28 – 32 tydzień ciąży – badanie III trymestru. Ponownie oceniamy anatomię płodu. W trakcie tego badania możemy oszacować masę urodzeniową dziecka oraz jego położenie, dokonać oceny dojrzałości łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Badanie obowiązkowe. W III trymestrze możemy również wykonać USG 3D lub USG 4D.
 • 36 – 38 tydzień ciąży. Ocena położenia, wielkości i szacowanej urodzeniowej masy płodu, ilości płynu owodniowego oraz stopnia dojrzałości łożyska. Badanie wykonywane na zlecenie lekarza prowadzącego w uzasadnionych przypadkach.

USG ciąży 3D i 4D

Nowoczesne aparaty z funkcją 3D emitują obraz trójwymiarowy, który pozwala na dokładne obejrzenie twarzy i ciała dziecka. Technologia 4D to obraz trójwymiarowy w ruchu. 

Ważne! Jakość obrazu badania USG 2D oraz 3/4D jest inna u każdej pacjentki. Zależy to między innymi od:

 • zaawansowania wieku ciąży
 • ułożenia płodu w jamie macicy
 • preparatów kosmetycznych stosowanych przez pacjentki na skórę brzucha
 • przepuszczalności tkanek dla ultradźwięków (ilość tkanki tłuszczowej)
 • ilości płynu owodniowego

Opcje badań 3D i 4D stanowią integralną część pełnego badania USG z opisem.  USG 2D daje obraz czarno-biały, 3D i 4D ukazuje płód w kolorze sepia. 

USG 3D UltraMedica

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Badania prenatalne

Badania prenatalne – kiedy warto je wykonać?

Każda kobieta w ciąży, która chce mieć pewność, że jej dziecko rozwija się prawidłowo, powinna rozważyć badania prenatalne. Pozwalają one na sprawdzenie, czy maluch nie urodzi się z wadami wrodzonymi.

Jest to tyle ważne, że część nieprawidłowości rozwojowych można skorygować jeszcze w łonie matki. Wiedza na temat ewentualnych wad lub choroby dziecka w trakcie ciąży pozwala także na przygotowanie odpowiedniego leczenia lub operacji od razu po porodzie. Zwiększa to szanse na wyzdrowienie.

Czy badania prenatalne są bezpieczne?

W UltraMedica przeprowadzamy nieinwazyjne badania prenatalne, które nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Pozwalają one wykluczyć m.in.:

 • zespół Edwardsa,
 • zespół Downa,
 • zespół Patau,
 • zespół Turnera,
 • wady serca i układu moczowego,
 • i inne schorzenia genetyczne.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Nowoczesne, nieinwazyjne testy genetyczne Papp-a, Harmony i Panorama określają ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu poprzez badanie krwi matki. W tego rodzaju badaniach przesiewowych analizie poddaje się DNA płodu wyselekcjonowane z krwi matki.

Testy wykonać można już między 10. a 24. tygodniem ciąży. Do ich najważniejszych zalet należą wczesna wykrywalność i wysoka skuteczność. W przypadku zespołu Downa wykrywalność za pomocą testów przekracza 99%.

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Lekarze zalecają wykonanie badań:

 • u kobiet w wieku powyżej 35. roku życia,
 • u kobiet, które ze względu na duże ryzyko poronienia nie mogą poddać się badaniom inwazyjnym,
 • jeśli wyniki badań biochemicznych i USG wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych,
 • u kobiet długotrwale narażonych na szkodliwe czynniki, takie jak substancje chemiczne, promieniowanie itp.,
 • jeśli ojciec dziecka jest znacznie starszy od matki, szczególnie gdy ma ukończone 55 lat,
 • jeśli w rodzinie rodziców występowały przypadki chorób genetycznych,
 • u kobiet zapłodnionych metodą in-vitro.

Badania genetyczne

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

 

Wypełnienie warg sromowych

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym

Poprawę wyglądu i funkcjonalności okolic intymnych można uzyskać m.in. poprzez wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym.  To zabieg ginekologii estetycznej, działu medycyny poświęconemu leczeniu wad i poprawie wyglądu okolic intymnych.

Czym jest kwas hialuronowy?

Substancja ta występuje w organizmie człowieka naturalnie. Odpowiada za wiązanie wody w komórkach skóry, świetnie nawilża tkanki. Kwas hialuronowy razem z kolagenem stanowi główny składnik skóry.

Niestety z wiekiem ilość naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie spada, dlatego skóra traci jędrność i nawilżenie. Preparat stosowany w ginekologii estetycznej ma działanie wypełniające i modelujące. Zabieg jest nieinwazyjny i przynosi natychmiastowe rezultaty.

Dla kogo jest taki zabieg ?

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego w ginekologii estetycznej rekomendowane są kobietom w każdym wieku. Wypełnienie warg sromowych kwasem stosuje się w celu między innymi w celu:

 • modelowania deformacji miejsca po nacięciu krocza podczas porodu,
 • powiększenia, uwydatnienia punktu G,
 • ujędrnienia warg sromowych większych.

Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego błyskawicznie poprawia funkcjonalność okolic intymnych, podnosi satysfakcję z życia seksualnego oraz eliminuje problem nawracających infekcji i stanów zapalnych wynikających z nieprawidłowości anatomicznych.

Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja u specjalisty ginekologa.

Zabiegi ginekologii estetycznej w UltraMedica, wykonywane przez dr. Agnieszkę Osińską, są bezpieczne i bezinwazyjne. Przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego oraz poprawy wyglądu okolic intymnych. 

Wypełnienie warg sromowych

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Menopauza

Menopauza – skuteczna terapia

Wygaśnięcie miesiączek to proces fizjologiczny, nieuchronny. Menopauza dotyka kobiety najczęściej ok 50-55 roku życia. U części wiąże się z nieprzyjemnymi objawami.

Menopauza – objawy

Do najczęstszych objawów menopauzy, na które uskarżają się kobiety należą:

 • niepokój, zmiany nastroju
 • uderzenia gorąca
 • problemy z pamięcią,
 • suchość pochwy, obniżenie libido
 • nawracające zapalenia dróg moczowych,
 • nietrzymanie moczu,
 • zmniejszenie elastyczności skóry.

Jak z nimi żyć? Czy można je wyleczyć? Na szczęście terapią menopauzy nie jest powiedzenie pacjentce: niech się Pani przyzwyczai.

Jak leczyć menopauzę?

Istnieje szereg sprawdzonych i  bezpiecznych środków farmakologicznych łagodzących jej objawy. Ważna w terapii menopauzy jest także odpowiednia dieta i ćwiczenia.

Kompleksowa diagnostyka laboratoryjna obejmująca m.in. badania hormonalne, pozwala na podjęcie skutecznego leczenia schorzeń okresu okołomenopauzalnego. Hormonoterapia zastępcza łagodzi m.in. objawy naczynioruchowe, takie jak uderzenia gorąca, zimne poty, kołatania serca.

Aktualne badania dowodzą jednak, że choć jest ona skuteczna w profilaktyce osteoporozy oraz chorób krążenia, to u niektórych kobiet może zwiększać ryzyko rozwoju raka sutka i zakrzepowego zapalenia żył. Dlatego decyzję, czy zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej jest dla pacjentki korzystne, powinien podjąć lekarz ginekolog.

Zauważyłaś u siebie objawy menopauzy? Pozwól sobie pomóc. Zapraszamy na konsultacje.

Menopauza leczenie

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Endometrioza

Endometrioza – skuteczne leczenie

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Polega na obecności komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Przyczyna powstawania endometriozy jest wciąż nieznana.

Endometrioza – objawy 

Kobiety dotknięte tą chorobą skarżą się na:

 • bolesne miesiączki,
 • bolesne stosunki płciowe,
 • bóle miednicy mniejszej, które mogą promieniować do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, pachwin czy nóg.

Choroba nie zawsze występuje w układzie rozrodczym. Jeśli zlokalizowana jest w jelitach powoduje: 

 • krwawienia z odbytu,
 • kurczowe, cykliczne bóle brzucha,
 • zaparcia, biegunki, wzdęcia
 • ból przy wypróżnianiu.

Choroba dotykająca układ moczowy może powodować:

 • ból przy oddawaniu moczu,
 • cykliczne krwawienia przy oddawaniu moczu,
 • zatrzymanie oddawania moczu.

Endometrioza – skuteczne leczenie

Endometrioza jest chorobą nieuleczalną, jednak coraz więcej wiemy o tym, jak skutecznie hamować jej progres.  Leczymy ją hormonalnie, a skutecznie dobrana terapia przepisana przez lekarza ginekologa może uchronić przed operacją. 

Jeśli zauważyłaś którykolwiek z podanych objawów, jeśli masz trudności w zajściu w ciążę (szacuje się, że 40-50% niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę!) SKONTAKTUJ SIĘ nami.

Specjalizujemy się w leczeniu endometriozy, a szybko rozpoczęte leczenie gwarantuje bezoperacyjne usunięcie dolegliwości.

 

Leczenie endometriozy

 

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – leczenie

Nietrzymaniem moczu nazywamy wyciek moczu niezależny od woli. Dolegliwość ta dotyczy kobiet w każdym wieku i coraz większej ich liczby. Szacuje się, że z nietrzymaniem moczu boryka się aż 60% pań! Wiele z nich wstydzi się swojego problemu i nie szuka pomocy, maskując dolegliwości. Unikają sytuacji, w których może dojść do ujawnienia tej przypadłości. Niepotrzebnie. Nie ma na co czekać! Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Wśród czynników, które mogą powodują niekontrolowane utraty moczu należy wymienić:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – nieprawidłowe działanie cewki moczowej,
 • nadreaktywność pęcherza moczowego,
 • wady anatomiczne,
 • powikłania po wcześniej wykonywanych zabiegach operacyjnych.

Tylko właściwie postawiona diagnoza daje szanse na prawidłowo dobraną terapię i sukces zastosowanego leczenia.  

Terapia nietrzymania moczu

W zależności od stwierdzonej przyczyny nietrzymania moczu mamy do wyboru różne rodzaje terapii. Możliwymi do zastosowania są: leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrane ćwiczenia, stosowanie pessarów (krążki i pierścienie zakładane do pochwy) i specjalistycznych tamponów oraz leczenie operacyjne.

Najważniejszym, ale często najtrudniejszym dla pacjentki jest przyznanie się do swojej dolegliwości i poproszenie o pomoc.

Jeśli zauważyłaś, że w czasie kaszlu, śmiechu czy wykonywania codziennych czynności gubisz mocz – to sygnał do zgłoszenia się do lekarza.  

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Nietrzymanie moczu leczenie

USG ginekologiczne

Kiedy należy wykonać USG ginekologiczne?

Badanie USG ginekologiczne każda kobieta powinna wykonać profilaktycznie co roku w trakcie wizyty kontrolnej. Na jego podstawie lekarz ginekolog ocenia stan narządów rodnych, szyjki i trzonu macicy oraz jajników.

Bezwzględnym wskazaniem do USG ginekologicznego są m.in.:

 • nietypowe bóle okolicy podbrzusza,
 • pozamenstruacyjne krwawienia z pochwy,
 • zaburzenia w miesiączkowaniu
 • silne bóle menstruacyjne,
 • trudności z zajściem w ciążę.

Wyróżniamy dwa sposoby przeprowadzenia USG ginekologicznego.

 • Transwaginalne – dopochwowe, podczas którego lekarz wprowadza przez pochwę do ciała kobiety zabezpieczoną specjalną osłonką oraz pokrytą żelem sondę. Badanie jest bezbolesne.
 • Przezbrzuszne, podczas którego sondę umieszcza się przy dolnej części powłok brzusznych. Ta metodę lekarze stosują u pacjentek z błoną dziewiczą lub niewyrażających zgody na badanie dopochwowe.

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

USG

Badania USG w UltraMedica – dokładnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Nowoczesna antykoncepcja

Nowoczesna antykoncepcja

Metod i środków zapobiegających ciąży jest wiele – jaka antykoncepcja będzie najlepsza dla Ciebie?

Jeśli nie planujesz ciąży i szukasz skutecznej metody antykoncepcji, która będzie jak najlepiej dostosowana do Twojego organizmu- skorzystaj z wiedzy i doświadczenia lekarzy UltraMedica.

Nasi lekarze dobiorą najlepszą metodę i najskuteczniejsze środki w zależności od Twoich indywidualnych oczekiwań, stylu życia i stanu zdrowia, w oparciu o badania laboratoryjne i inne takie jak usg ginekologiczne, piersi czy cytologiczne.

Antykoncepcja UltraMedica:

 • preparaty hormonalne  – tabletki, plastry, krążek dopochwowy. Ich celem jest blokowanie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za owulację i za zmiany w śluzie szyjkowym oraz błonie śluzowej macicy.
 • wkładki wewnątrzmaciczne ze srebrem lub miedziane bez hormonu, które działają głównie poprzez uwalnianie jonów miedzi do jamy macicy. Taki rodzaj antykoncepcji polecany jest kobietom mającym zdrowotne przeciwwskazania do stosowania preparatów hormonalnych.
 • wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne, które uwalniają hormon do jamy macicy (np. Mirena, Jaydess, Levosert i najnowsza na rynku Kyleena). Rodzaj wkładki dobierany jest przez lekarza prowadzącego w zależności od wielkości macicy pacjentki, liczby przebytych ciąż a także ewentualnych współistniejących schorzeń ginekologicznych.

Przed wyborem dla pacjentki odpowiednich środków antykoncepcyjnych lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych oraz innych – niezbędnych, aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania danej metody.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Do Twojej dyspozycji, 6 dni w tygodniu, 
jest 12 lekarzy specjalistów.

Antykoncepcja
Antykoncepcja hormonalna

 

Badanie nasienia

Kiedy wykonać badanie nasienia?

Badanie nasienia u mężczyzny należy wykonać, jeśli kobieta przy regularnym współżyciu bez zabezpieczeń przez 12 miesięcy nie może zajść w ciążę. 

Niska jakość nasienia jest najczęstszym powodem niepłodności męskiej. Zbyt mała liczba plemników w 1 ml nasienia oraz problemy z ich ruchliwością mogą skutkować brakiem zapłodnienia. Wpływ na jakość nasienia ma m.in. styl życia, zbyt obcisła bielizna, długi czas spędzany za kierownicą, przegrzewanie jąder.

Jak się przygotować do badania?

Podczas badania nasienia oceniana jest koncentracja, ruchliwość, żywotność i morfologia (budowa) plemników. Ocenie podlega także płyn nasienny. Przed oddaniem nasienia do badania należy zachować wstrzemięźliwość płciową przez okres 3 – 5 dni przed pobraniem, a także nie spożywać w tym czasie produktów alkoholowych. Materiał do badania powinien być oddany na miejscu w gabinecie. 

W okresie trzech miesięcy przed oddaniem nasienia pacjent powinien był zdrowy. W przeciwnym razie wyniki mogą być niemiarodajne.

Na konsultacje dotyczące niepłodności zaprasza dr Wojciech Dziadecki.  Dla wielu mężczyzn to trudne i powodujące stres przeżycie, dlatego tak ważny w leczeniu jest dobór lekarza, który zajmie się diagnostyką z wyczuciem, taktem i uszanowaniem przekonań pacjenta.

Badanie nasienia

Badania w UltraMedica – dyskretnie, fachowo i bez kolejki.

Masz pytania? Zadzwoń. Nie wahaj się!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia UltraMedica

Do porodu warto się przygotować – nic tak bardzo nie potęguje strachu jak brak rzetelnej wiedzy. Szkoła rodzenia jest najlepszym, kompleksowym przygotowaniem przyszłych rodziców do porodu, połogu, karmienia oraz pielęgnacji niemowlęcia.

W szkole rodzenia UltraMedica panuje rodzinna, kameralna atmosfera, specjaliści odpowiadają na wszystkie pytania, a wiele sytuacji będzie można przećwiczyć na żywo podczas warsztatów.

Zajęcia prowadzą położne, fizjoterapeuci pracujący z mamami i dziećmi oraz psycholog. Przyszli rodzice będą na nich ćwiczyć kąpanie, ubieranie, przewijanie, karmienie noworodka. Dowiedzą się od fizjoterapeuty, jak układać maluszka do snu oraz jak ćwiczyć w ciąży i w okresie połogu.

Zakres tematyczny szkoły rodzenia:

 • poród – zwiastuny, przebieg, obniżenie bólu, znieczulenie, połóg, 
 • gimnastyka ciężarnej, powrót do formy po porodzie,
 • pielęgnacja bobasa – kąpiel, zmiana pieluch, wyprawka,
 • karmienie piersią i laktacja,
 • psychologiczne aspekty ciąży i macierzyństwa,
 • etapy rozwoju niemowlęcia w poszczególnych miesiącach życia,
 • noszenie dziecka w chuście – techniki, zalety.

Plan i kolejność zajęć może ulec zmianie i jest układany odrębnie na każdy kurs.

Organizacja spotkań szkoły rodzenia

Przyszłych rodziców zapraszamy na zajęcia po skończonym 25. tygodniu ciąży. 

Ze względu na warsztatowy charakter spotkań liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia rozpoczynamy w piątki o 17.00/17.30 i trwają do 20.30. W soboty i niedziele spotykamy się około 9.00 i kończymy około 13.00. Wyjątkiem jest ostatnie spotkanie, które może trwać nieco dłużej jeśli pojawią się pytania z Waszej strony.

Kiedy startuje kolejna edycja? Sprawdź. Zadzwoń!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Zadzwoń  22 732 24 86, 518 447 748, 518 447 784