USG piersi


USG piersi

Każda kobieta powyżej 30. roku życia, oprócz comiesięcznej samokontroli, raz w roku powinna wykonać USG piersi. To jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które wspomaga wykrywanie łagodnych i złośliwych zmian w tkankach piersi.

Dlaczego jest tak istotne? Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zaś warunkiem wyleczenia choroby jest wczesne wykrycie nieprawidłowości. 

USG często obrazuje takie zmiany, których nie różnicuje mammografia. W obrazie USG widać dokładnie, czy mamy do czynienia z guzem litym czy z wypełnioną płynem surowiczym torbielą.

Wskazaniem do USG piersi są m.in.:

  • nietypowe bóle piersi, występujące niezależnie od terminu miesiączki,
  • stwardnienia i guzki wyczuwane dotykiem,
  • nietypowy wyciek z sutka,
  • zmiany w brodawkach sutkowych – zniekształcenie, wciągnięcie brodawki.

USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie u tej samej pacjentki. Badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu.

Jak przebiega badanie?

Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.  Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

Bez obaw można poddać się badaniu w trakcie trwania ciąży, ultradźwięki nie szkodzą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Także laktacja nie jest przeciwwskazaniem do USG.  Przed badaniem należy opróżnić piersi, czyli nakarmić dziecko lub odciągnąć pokarm. 


Cennik

Nazwa usługi Cena
USG piersi 210 zł

Baza wiedzy

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line