USG ciąży Legionowo


USG 3D UltraMedica

USG ciąży to rodzaj badania, które umożliwia ocenę stanu i anatomii płodu oraz narządów rodnych u matki. Pozwala na wczesne wykrycie wad genetycznych oraz rozwojowych w budowie ciała oraz narządów wewnętrznych płodu.

Jak wygląda badanie USG ciąży?

Do 11.-12. tygodnia ciąży USG przeprowadza się za pomocą sondy dopochwowej. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. W kolejnych tygodniach badanie wykonuje się przez brzuch. Lekarz ginekolog nakłada na brzuch pacjentki żel ułatwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych i wodząc po nim głowicą uzyskuje obraz na monitorze urządzenia. 

Kiedy należy wykonać USG ciąży?

  • 6-11 tydzień ciąży. Na tym etapie można potwierdzić obecność zarodka/zarodków oraz czynności serca.
  • 11 tygodni – 13+6 dni   – badanie I trymestru. Oceniamy markery genetyczne (przezierność karkowa, kość nosowa, przewód żylny, zastawka trójdzielna w sercu płodu), na podstawie których szacowane jest ryzyko wystąpienia m.in. zespołu Downa. Badanie obowiązkowe.
  • 18 – 22 tydzień ciąży – tzw. badanie połówkowe. Pozwala na ocenę układu nerwowego z mózgowiem, twarzoczaszki, budowy serca, narządów jamy brzusznej, układu moczowego, kręgosłupa i kończyn płodu oraz sznura pępowinowego i łożyska. Badanie obowiązkowe.
  • 28 – 32 tydzień ciąży – badanie III trymestru. Ponownie oceniamy anatomię płodu. W trakcie tego badania możemy oszacować masę urodzeniową dziecka oraz jego położenie, dokonać oceny dojrzałości łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Badanie obowiązkowe. W III trymestrze możemy również wykonać USG 3D lub USG 4D.
  • 36 – 38 tydzień ciąży. Ocena położenia, wielkości i szacowanej urodzeniowej masy płodu, ilości płynu owodniowego oraz stopnia dojrzałości łożyska. Badanie wykonywane na zlecenie lekarza prowadzącego w uzasadnionych przypadkach.

USG ciąży 3D i 4D

Nowoczesne aparaty z funkcją 3D emitują obraz trójwymiarowy, który pozwala na dokładne obejrzenie twarzy i ciała dziecka. Technologia 4D to obraz trójwymiarowy w ruchu. 

Ważne! Jakość obrazu badania USG 2D oraz 3/4D jest inna u każdej pacjentki. Zależy to między innymi od:

  • zaawansowania wieku ciąży
  • ułożenia płodu w jamie macicy
  • preparatów kosmetycznych stosowanych przez pacjentki na skórę brzucha
  • przepuszczalności tkanek dla ultradźwięków (ilość tkanki tłuszczowej)
  • ilości płynu owodniowego

Opcje badań 3D i 4D stanowią integralną część pełnego badania USG z opisem.  USG 2D daje obraz czarno-biały, 3D i 4D ukazuje płód w kolorze sepia. 


Wybrane pozycje cennika

Nazwa usługi Cena
Usg wczesnej ciąży do 10. tygodnia 200 zł
Usg ciąży I trymestru (badanie referencyjne z oceną ryzyka Trisomii 13,18,21) wg FMF 370 zł
Usg ciąży w pozostałych okresach (niereferencyjne) od 270 zł
Badanie usg II trymestru 18-22 t.c. (ciąża pojedyncza) 370 zł
Badanie usg III trymestru 28-32 t.c (ciąża pojedyncza) 350 zł

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line