USG węzłów chłonnych


USG Ultramedica

Badanie USG węzłów chłonnych to podstawowa metoda oceny ich wielkości oraz budowy. Z dużą dokładnością pozwala sprawdzić, czy badany węzeł chłonny jest prawidłowy, czy może wymagana jest pilnie dalsza diagnostyka np. biopsja. Podczas badania ocenia się również charakter unaczynienia węzłów.

Przyczyn powiększenia się węzłów chłonnych jest dużo. Choć najgroźniejszymi są nowotwory: ziarnica złośliwa, chłoniak lub przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych, to najczęściej spotykanymi przyczynami powiększenia się węzłów chłonnych są choroby nienowotworowe – zakażenia wywołane przez wirusy lub bakterie.

Wskazania do wykonania badania USG węzłów chłonnych:

  • bolesność podczas uciskania węzłów chłonnych,
  • wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych.

Węzły oceniane podczas badania:

  • pachowe (oceniane także podczas każdego badania USG piersi),
  • pachwinowe,
  • szyjne, podżuchwowe, karkowe,
  • nadobojczykowe i podobojczykowe,
  • węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej.

Przygotowanie do badania:

Badanie nie wymaga od pacjentów żadnego przygotowania. Wyjątek: przed badaniem węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej (zaotrzewnowe) należy być 6-8 godzin na czczo.

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG. Nakłada on specjalny żel na skórę pacjenta, a następnie przesuwa po niej głowicę urządzenia. Obraz jest od razu widoczny na ekranie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.


Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line