USG przezodbytnicze


USG transrektalne Ultramedica

USG przezodbytnicze (zwane także trasrektalnym) to badanie USG wykonywane przez odbytnicę. Umożliwia szybką diagnostykę wszelkich nieprawidłowości w kanale odbytu i odbytnicy.

USG przezodbytnicze – wskazania

Wskazanie na USG tranrektalne otrzymują zwykle pacjenci borykający się z takimi dolegliwościami jak:

  • przetoki odbytu
  • ropnie odbytu
  • poporodowe uszkodzenia zwieraczy
  • nietrzymanie stolca
  • szczelina odbytu
  • guzy odbytu
  • bóle odbytu niezdiagnozowane.

O konieczności wykonania badania decyduje lekarz proktolog w trakcie wizyty. USG musi być poprzedzone pełnym badaniem proktologicznym (w tym badaniem per rectum).

USG przezodbytnicze – przebieg

Wielu pacjentów obawia się tego badania, jednak w większości przypadków jest bezbolesne i trwa krótko. Warto jednak pamiętać, że może je wykonać TYLKO specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami. Jak wygląda? Pacjent kładzie się na boku, a lekarz wprowadza przez odbyt głowicę sondy ultrasonograficznej ma głębokość kilku centymetrów. Wcześniej pokrywa ją żelem, gwarantującym bezbolesne wykonanie badania. Dzięki uzyskanemu obrazowi lekarz proktolog może ocenić nie tylko struktury mięśniowe i patologiczne zbiorniki płynu w tej okolicy, ale także stan błony śluzowej odbytu i odbytnicy.

Zdarzają się przypadki, w których USG przezodbytnicze może być bolesne. Najczęściej dotyczy to diagnostyki ropnia odbytu. W takich sytuacjach badanie należy wykonać w znieczuleniu.

USG transodbytnicze – jak się przygotować?

Przed badaniem należy skorzystać z toalety – oddać stolec i opróżnić pęcherz. Trzy godziny wcześniej warto powstrzymać się od jedzenia. Jeśli lekarz podejrzewa guza odbytnicy, zaleci wykonanie wlewu doodbytniczego w celu opróżnienia jelit (zestaw można kupić w aptece). Proktolog może także zasugerować lewatywę do wykonania kilka godzin przed badaniem.

Badanie USG przezodbytnicze w UltraMedica wykonuje dr Mariusz Turowski, pracujący szpitalu na Solcu w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi operacyjne z zakresu koloproktologii i chirurgii ogólnej. Dr Mariusz Turowski ma ogromne doświadczenie kliniczne. Do tej pory wykonał ok 5 tys. badań USG przezodbytniczego.

Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.


Nasi specjaliści

Cennik

Nazwa usługi Cena
Badanie usg transrektalne (proktologiczne) bez oceny prostaty 300 zł

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line