Leczenie hemoroidów


Leczenie hemoroidów Ultramedica

Hemoroidy to guzki krwawnicze naturalnie występujące w kanale odbytu. Ich funkcją jest kontrola oddawania gazów i stolca oraz uszczelnienie odbytu.  

Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki nabrzmiewają, objęte stanem zapalnym. Leczenie hemoroidów należy rozpocząć jak najszybciej, co pozwoli na skuteczne zahamowanie choroby i uniknięcie nawrotów.

Przyczyny hemoroidów:

  • nadwaga,
  • nieodpowiednia dieta ze zbyt małą ilością błonnika,
  • mała ilość przyjmowanych w ciągu doby płynów,
  • ciąża,
  • noszenie ciężarów
  • siedzący tryb życia – praca biurowa, kierowca itp.

Pacjenci często myślą, że dolegliwości spowodowane żylakami odbytu można przeczekać i same ustąpią. Nic bardziej mylnego. Wczesna konsultacja i trafna diagnoza specjalisty z odpowiednio dobraną metoda leczenia pozwala na szybkie odzyskanie poczucia komfortu i uniknięcie zbędnego cierpienia związanego ze schorzeniem.

Po przeprowadzonym leczeniu warto jednak zmienić tryb życia i nawyki żywieniowe. Dieta powinna być uzupełniona produktami bogatymi w błonnik pokarmowy (np. warzywa, owoce, otręby), konieczne jest także picie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się również wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Objawy hemoroidów

Pierwszymi objawami choroby związaniem z żylakami odbytu są ślady krwi po wypróżnieniu. Objaw ten może być też sygnałem poważniejszych schorzeń niż hemoroidy – np. chorób jelit, polipów, stanów zapalnych czy nawet nowotworu jelita grubego, dlatego nie należy go lekceważyć.

Kolejne objawy związane z hemoroidami to:

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • dolegliwości bólowe w okolicy odbytu.

Objawy te świadczą o obecnym stanie zapalnym. Brak reakcji i rozpoznania problemu spowoduje rozrost guzków krwawniczych. W efekcie zaczną się one uzewnętrzniać podczas wypróżniania. Taki stan bardzo utrudnia codzienne wykonywanie zwykłych czynności jak siedzenie czy chodzenie.

Leczenie hemoroidów

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy? Skuteczność – czyli uwolnienie pacjenta od nawracających żylaków – zależy od trafnie postawionej diagnozy.

Pierwszym krokiem jest dokładne badanie proktologiczne, pozwalające na ustalenie stopnia zaawansowania choroby. Lekarz może wykonać badanie per rectum (badanie palcem odbytu, kanału odbytu i odbytnicy), anoskopię (badanie wziernikiem kanału odbytu) lub rektoskopię (badanie wziernikiem całej odbytnicy). 

W przypadku łagodnych hemoroidalnych zmian lekarz zaleci sprawdzone środki farmakologiczne – maści, kremy lub czopki doodbytnicze. Po kilku dniach stosowania pacjent poczuje wyczekiwaną ulgę. 

W przypadku bardziej zaawansowanych i licznych żylaków najskuteczniejszą metodą leczenia jest tzw. gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona). Polega na założeniu na guzek krwawniczy opaski, której zaciśnięcie spowoduje zamknięcie dopływu krwi do hemoroida. Dzięki tej procedurze guzek obumiera. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa nie dłużej niż 20 minut. Może zostać przeprowadzony w trakcie pierwszej wizyty proktologicznej.

Skuteczną metodą leczenia hemoroidów jest także skleroterapia. Polega na ostrzyknięciu guzków krwawiennych, przez co hemoroid się obkurcza się, a dolegliwości ustają. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa nie więcej niż 30 minut.

Która metoda leczenie hemoroidów będzie najskuteczniejsza dla Ciebie? Kwalifikacji do zabiegów dokonuje lekarz. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, jak najwcześniej skonsultuj je z proktologiem. Wdrożone leczenie szybko przyniesie Ci ulgę i zapobiegnie nawrotom.

Specjalista pomoże w takich schorzeniach jak: hemoroidy, ból podczas wypróżniania, nietrzymanie stolca, krew w stolcu, ropne wycieki, śluz i owrzodzenia w okolicach odbytnicy.

W UltraMedica przyjmuje dwóch doświadczonych proktologów:  dr Anna Dąchór i dr Mariusz Turowski.

W ramach diagnostyki i leczenia hemoroidów w UltraMedica wykonujemy:

Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.


Nasi specjaliści

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line