Test Harmony


Test Harmony Ultramedica

Testy prenatalne pozwalają na wczesnym etapie wykryć wady wrodzone, genetyczne lub dziedziczone w rodzinie. Wykonanie testu Harmony pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie wad wrodzonych spowodowanych niektórymi nieprawidłowościami w chromosomach. Pozwala także na określenie płci dziecka.

Na czym polega test Harmony?

We krwi kobiet w ciąży znajdują się fragmenty DNA płodu. Test prenatalny Harmony pozwala na analizę DNA płodu na podstawie krwi matki i określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa (trisomii 21) oraz dwóch innych wad genetycznych, trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Pataua).

Pacjentka ma także możliwość wykonania testu w kierunku wad wywołanych obecnością dodatkowego lub brakiem kopii chromosomu X lub Y, na przykład zespołu Turnera i zespołu Klinefeltera.

Test prenatalny Harmony został opracowany w celu zapewnienia możliwości bardzo dokładnego badania wykrywającego zespół Downa u kobiet w ciąży w dowolnym wieku i w dowolnej grupie ryzyka.  W badaniach klinicznych wykazano, że test Harmony wykrył 99% przypadków zespołu Downa. Dzięki niemu wiele kobiet może uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych jak np. amniopunkcji, które wiążą się z ryzykiem powikłań. 

Kiedy można wykonać test Harmony? 

Test Harmony wymaga pobrania jednej próbki krwi i można go wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Wyniki są zwykle dostępne w ciągu dziesięciu dni roboczych. Inne popularne testy w kierunku zespołu Downa są wykonywane w późniejszym okresie ciąży.

Zespół Downa to choroba, której rozwój może nastąpić w każdej ciąży. Mimo że przyjmuje się iż ryzyko wystąpienia zespołu Downa wzrasta wraz z wiekiem matki, to wedle statystyk najwięcej dzieci obarczonych tą właśnie wadą (Trisomia 21) wadą rodzą kobiety w wieku poniżej 35. roku życia.

Kiedy zaleca się wykonanie testu Harmony?

Badanie powinna wykonać każda kobieta, która:

  • zaszła w ciążę po ukończeniu 35. roku życia,
  • zaszła w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro,
  • urodziła już dziecko obarczone chorobą genetyczną,
  • ma w rodzinie osobę, która urodziła dziecko z wadą genetyczną,
  • ma nieprawidłowości w liczbie chromosomów,
  • ma nieprawidłowe wyniki badania USG.

Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.


Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line