-
Ginekologia
- Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
Kolposkopia
Kolposkopia to badanie, które szybko pozwala rozpoznać bardzo wczesne stadium raka szyjki macicy, infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zmiany nowotworowe pochwy oraz wszelkie zakażenia dróg rodnych i moczowych.
Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa kilkanaście minut. Może być przeprowadzone u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Wykonuje się je kolposkopem, aparatem optycznym który pozwala na dokładne – w dużym zbliżeniu – obejrzenie sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pozwala na wczesną diagnozę nieprawidłowości oraz skuteczne leczenie. Jest to szczególnie istotne w wypadku raka szyjki macicy. Wczesna diagnoza daje niemal stuprocentową gwarancją wyleczenia.
Kolposkopia – wskazania
Co to jest kolposkopia – pytają głównie kobiety, które otrzymały wskazanie do przeprowadzenia tego badania z powodu złych wyników badań cytologicznych (trzecia, czwarta i piąta grupa cytologii).
Nie jest to jednak jedyne wskazanie. Badanie to jest zalecane również w przypadkach nawracających stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, niewyjaśnionych plamień oraz torbieli i polipów szyjki macicy.
Kolposkopia – przygotowanie
Badania nie wykonujemy podczas miesiączki – najlepiej przeprowadzić je między dziesiątym a dwudziestym dniem cyklu. Na kilka dni przed wizytą nie należy współżyć.
Kolposkopia – przebieg
Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. W pierwszej kolejności lekarz zakłada pacjentce wziernik dopochwowy, pozwalający na ogląd narządów. Kolposkop jest jedynie zbliżany – a nie jak powszechnie sądzimy – wkładany do środka. Po zbadaniu wydzieliny lekarz ocenia nabłonek szyjki macicy. W razie potrzeby ginekolog może od razu pobrać tkankę do badania histopatologicznego (biopsja szyjki macicy). Wyniki badania są podawane na miejscu.