Strefa nastolatki


Strefa nastolatki Ultramedica

Na wizytę u ginekologa zapraszamy dziewczynki, które zaczęły miesiączkować. Z badań wynika, że 80% nastolatek rozpoczyna współżycie przed ukończeniem 18. roku życia. W świetle prawa nastolatki mogą być aktywne seksualnie od 15. roku życia. Bardzo ważne jest, aby przed rozważeniem rozpoczęciem współżycia przyszły na wizytę do lekarza ginekologa.

W Ultramedica dziewczynki młodsze niż 16 lat wchodzą do gabinetu z mamami. Starsze – zanim staną się pełnoletnie – do lekarza przyprowadza opiekun, na czas badania zwykle wychodzi z gabinetu. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Ginekolog nie ma prawa informować rodzica o intymnych sprawach pacjentki.

Wizyta nastolatki u ginekologa

Czasami wizyta ginekologiczna polega wyłącznie na konsultacji lekarskiej. Jeżeli młoda pacjentka ma wątpliwości co do stanu swojego zdrowia – lekarz udziela jej wyczerpujących informacji, a badanie ginekologiczne odracza do momentu kiedy będzie na nie gotowa. Młode pacjentki są traktowane w gabinecie z wyjątkową delikatnością. W trakcie wizyty otrzymają wszelkie potrzebne informacje na temat antykoncepcji, funkcjonowania ciała kobiety, a w razie potrzeby zostanie wykonanie badanie USG ginekologiczne.

Co ważne – u dziewic lekarz przeprowadza badanie przezodbytnicze (jedną ręką lekarz uciska brzuch a drugą jamę brzuszną przez odbyt). Niekiedy wystarczy w zupełności wykonanie USG narządów miednicy mniejszej głowicą przezbrzuszną przy wypełnionym pęcherzu moczowym lub głowicą rektalną (przez odbyt).

Warto pamiętać także, że najlepszy termin na wizytę u ginekologa to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji, bo wtedy w trakcie badania odczujemy najmniejszy dyskomfort.

Przed wizytą warto przygotować odpowiedzi na pytania:

  • kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku)
  • ile dni ma twój cykl miesiączkowy (liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją)
  • kiedy ostatnio miałaś miesiączkę (data)

Wizyta nastolatków u endokrynologa

Wahania nastrojów, wagi, niepokojące zaburzenia dojrzewania –  wahania hormonalne w przypadku dzieci i nastolatków wpływają negatywnie na ich wzrost, dorastanie i funkcje metaboliczne. Nastolatki w wieku do 18 lat zapraszamy na wizytę do endokrynologa dla młodzieży – Elżbiety Lipskiej, specjalisty w dziedzinie chorób tarczycy u dzieci.

Wizyta nastolatków u psychologa

W okresie dojrzewania młodzież boryka się z wieloma trudnościami i rozterkami, ma problemy z niskim poczuciem własnej wartości. Kłopoty w szkole, niełatwe relacje z rówieśnikami czy rodzicami – nastolatkowie często nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze złością, poczuciem niezrozumienia czy samotności i potrzebują wsparcia. Zapraszamy na konsultację z psychologiem Agnieszki Świtały – Kosik.

W Ultramedica nastolatki kompleksowo zadbają o swoje zdrowie intymne oraz dobre samopoczucie. Sprawdź nasze specjalizacje! 


Specjalizacje

Wizyta ginekologiczna
Antykoncepcja
USG ginekologiczne
Endokrynolog dla nastolatków
Psycholog dla młodzieży

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line