- Ginekologia
-
Badania USG
- Prowadzenie ciąży
-
Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
USG Doppler Legionowo
USG Doppler to kluczowe badanie stosowane do oceny stanu żył. Dzięki niemu można ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wykryć wszelkie nieprawidłowości, takie jak zwężenia, niedrożności, a także żylaki.
Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, wykorzystujące fale ultradźwiękowe do stworzenia obrazu naczyń krwionośnych oraz do pomiaru prędkości przepływu krwi. Pozwala to na dokładną ocenę zdrowia układu krążenia.
USG Doppler – kiedy warto się umówić?
Na badanie warto umówić się, jeśli zauważasz u siebie takie objawy jak:
- obrzęki nóg,
- zaburzenia czucia w obrębie nóg,
- drętnienie, marznęcie kończyn,
- bóle nóg czy uczucie ciężkości,
- widoczne żylaki i pajączki.
Badanie jest także wskazane w przypadkach, gdy podejrzewasz zakrzepicę, niedokrwienie kończyn czy inne problemy z krążeniem. Zleca się je również profilaktycznie osobom z grupy ryzyka, na przykład cierpiącym na cukrzycę, nadciśnienie, czy po przebytych operacjach naczyń krwionośnych.
Jak się przygotować do badania?
Przygotowanie do USG Dopplera jest naprawdę proste. Jeśli to badanie kończyn, możesz praktycznie po prostu przyjść na wizytę, bez przygtowania. Natomiast jeśli masz mieć wykonane USG Dopplera naczyń jamy brzusznej, obowiązują konkretne ograniczenia:
- Unikaj ciężkich posiłków na 6–8 godzin przed badaniem. Chodzi o to, żeby gaz w jelitach nie utrudniał uzyskania dobrego obrazu naczyń.
- Nie pij gazowanych napojów ani kawy – mogą powodować wzdęcia.
- Czasem lekarz poprosi Cię o wypicie niewielkiej ilości wody przed badaniem lub zaleci przyjście na czczo. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj wcześniej o szczegóły, bo przygotowanie może się różnić w zależności od tego, które naczynia będą badane.
Czego „nie należy robić”? Nie ma tu specjalnych zakazów. Warto jednak zadbać o luźne ubranie, które łatwo można podwinąć lub zdjąć. Jeśli bierzesz leki na stałe – na przykład na nadciśnienie – zażyj je normalnie. Warto też przynieść ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli takie posiadasz.
Czy USG Doppler wykryje zakrzepicę?
Tak, USG Dopplera to najważniejsze badanie w diagnostyce zakrzepicy żył, zwłaszcza kończyn dolnych. Dzięki temu badaniu można nie tylko potwierdzić obecność zakrzepu, ale też sprawdzić, czy przepływ krwi w żyłach jest zablokowany. To takie jakby „podgląd” na żywo Twoich naczyń. Jeśli lekarz podejrzewa zakrzepicę, USG Doppler daje mu bardzo precyzyjne informacje czy zakrzep faktycznie jest, ghdzie dokładnie się znajduje i jak duży obszar żyły jest zajęty.
Jak przebiega badanie?
Podczas badania pacjent leży na leżance, a specjalista przykłada do skóry głowicę aparatu, która jest pokryta żelem zapewniającym lepszy kontakt ze skórą. Badanie trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut, w zależności od obszaru, który jest badany. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne – nie wiąże się z promieniowaniem ani żadnym innym ryzykiem.
USG Doppler Legionowo + konsultacja flebologa
USG Doppler to jedno z najbardziej precyzyjnych badań, jeśli chodzi o diagnostykę żył. Pozwala na szybkie i dokładne wykrycie problemów, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
W poradni flebologicznej w Legionowie USD Dopplerowskie wykonuje razem z konsultacją flebolog Dr Anna Dąchór. Kompleksowa wizyta pozwala na szybką diagnozę i natychmiastowe podjęcie leczenia, co jest kluczowe w przypadku problemów z układem krążenia.