- Ginekologia
-
Badania USG
- Prowadzenie ciąży
-
Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
USG endometriozy
Endometrioza to dla pacjentki przede wszystkim ból: ból związany z miesiączkowaniem, ze współżyciem, z oddawaniem moczu czy stolca. Ból promieniujący do okolicy krzyżowowo – lędźwiowej, do nóg, do barku. Pojawiający się najczęściej przed miesiączką, ale niejednokrotnie towarzyszący pacjentce przez cały cykl. Nieleczona i niekontrolowana endometrioza wiąże się z poważnymi następstwami.
Kiedy należy zrobić USG endometriozy?
Jeśli obserwujesz u siebie poniższe objawy, wykonaj badania w kierunku endometriozy:
- ból występujący przed pojawieniem się miesiączki;
- obfite, bolesne miesiączki;
- ból w trakcie zbliżenia intymnego;
- ból przy wypróżnieniu bądź oddawaniu moczu;
- problemy z zajściem w ciążę.
USG endometriozy głębokonaciekającej
Zgodnie z rekomendacjami ESHRE złotym standardem diagnostyki endometriozy nie jest już laparoskopia diagnostyczna tylko badania obrazowe tj. MRI oraz eksperckie badanie USG.
Badanie USG endometriozy to wykorzystanie techniki jaką jest m.in. sonovaginografia. Jest to 30-minutowe, niebolesne badanie usg przezpochwowe mające na celu diagnostykę ognisk endometriozy również tej głębokonaciekającej.
Jak wygląda USG endometriozy?
Badanie najlepiej przeprowadzać w I fazie cyklu. Przy pomocy specjalnego cewnika wprowadzany jest do pochwy kontrast żelowy. Dzięki temu możliwa jest ocena m.in. tylnej ściany pochwy, przedniej ściany odbytnicy i jelita grubego, pęcherza moczowego i innych struktur miednicy mniejszej. Ponadto lekarz ocenia trzon i szyjkę macicy oraz jajniki. Badanie przezpochwowe uzupełniane jest badaniem przez powłoki brzuszne, celem wykluczenia zmian w układzie moczowym.
Leczenie endometriozy
Mimo, że endometrioza jest chorobą nieuleczalną, coraz więcej wiemy o tym, jak skutecznie hamować jej progres. Endometriozę leczymy hormonalnie, a skuteczna terapia może uchronić przed operacją.
Zapraszamy do Poradni endometriozy w Ultramedica, gdzie pacjentki otrzymają kompleksową pomoc z zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy.