- Ginekologia
- Badania USG
-
Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
Test Harmony
Testy prenatalne pozwalają na wczesnym etapie wykryć wady wrodzone, genetyczne lub dziedziczone w rodzinie. Wykonanie testu Harmony pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie wad wrodzonych spowodowanych niektórymi nieprawidłowościami w chromosomach. Pozwala także na określenie płci dziecka.
Na czym polega test Harmony?
We krwi kobiet w ciąży znajdują się fragmenty DNA płodu. Test prenatalny Harmony pozwala na analizę DNA płodu na podstawie krwi matki i określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa (trisomii 21) oraz dwóch innych wad genetycznych, trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Pataua).
Pacjentka ma także możliwość wykonania testu w kierunku wad wywołanych obecnością dodatkowego lub brakiem kopii chromosomu X lub Y, na przykład zespołu Turnera i zespołu Klinefeltera.
Test prenatalny Harmony został opracowany w celu zapewnienia możliwości bardzo dokładnego badania wykrywającego zespół Downa u kobiet w ciąży w dowolnym wieku i w dowolnej grupie ryzyka. W badaniach klinicznych wykazano, że test Harmony wykrył 99% przypadków zespołu Downa. Dzięki niemu wiele kobiet może uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych jak np. amniopunkcji, które wiążą się z ryzykiem powikłań.
Kiedy można wykonać test Harmony?
Test Harmony wymaga pobrania jednej próbki krwi i można go wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Wyniki są zwykle dostępne w ciągu dziesięciu dni roboczych. Inne popularne testy w kierunku zespołu Downa są wykonywane w późniejszym okresie ciąży.
Zespół Downa to choroba, której rozwój może nastąpić w każdej ciąży. Mimo że przyjmuje się iż ryzyko wystąpienia zespołu Downa wzrasta wraz z wiekiem matki, to wedle statystyk najwięcej dzieci obarczonych tą właśnie wadą (Trisomia 21) wadą rodzą kobiety w wieku poniżej 35. roku życia.
Kiedy zaleca się wykonanie testu Harmony?
Badanie powinna wykonać każda kobieta, która:
- zaszła w ciążę po ukończeniu 35. roku życia,
- zaszła w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro,
- urodziła już dziecko obarczone chorobą genetyczną,
- ma w rodzinie osobę, która urodziła dziecko z wadą genetyczną,
- ma nieprawidłowości w liczbie chromosomów,
- ma nieprawidłowe wyniki badania USG.
Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.