-
Refleksologia a płodność. Niekonwencjonalna terapia na ciążę
19 stycznia 2025 -
-
Ciąża pozamaciczna – nietypowe objawy, które powinny zaniepokoić
8 września 2024 -
-
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Kiedy możesz zajść w ciążę?
18 października 2024 -
Co koniecznie warto wiedzieć o wizycie u ginekologa?
9 czerwca 2023 -
Jaka jest najlepsza „pozycja” na ciążę? Posłuchaj ginekologa
19 stycznia 2025 -
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Przebieg i lista badań
27 listopada 2017 -
-
Powikłania po cesarskim cięciu. Nieprawidłowe gojenie rany
3 grudnia 2017
Objawy menopauzy. Kiedy przyjdzie „druga młodość”?
Objawy menopauzy przychodzą nieubłaganie. To moment, na który żadna z nas nie czeka. Ostatnia miesiączka w życiu, a co po niej? Pot i łzy…
Liczne objawy menopauzy
Wygaśnięcie miesiączek to proces fizjologiczny i burzliwy. Występuje najczęściej ok 50.-55. roku życia. Inne objawy menopauzy to:
- niepokój,
- uderzenia gorąca,
- zmiany nastroju,
- bezsenność,
- problemy z pamięcią,
- suchość pochwy,
- problemy naczyniowe,
- nawracające zapalenia dróg moczowych,
- nietrzymanie moczu,
- obniżenie libido,
- zmniejszenie elastyczności skóry.
Rok przed menopauzą miesiączki są bardzo nieregularne, często bardziej lub mniej obfite niż w poprzednich latach oraz bolesne.
Większość objawów pojawiających się w tym okresie wynika z ograniczenia wytwarzania estrogenów.
Jak poradzić sobie z menopauzą?
Kobiecie, która skarży się na uderzenia gorąca, zlewne poty i zawroty głowy, można polecić szereg środków dostępnych w aptece bez recepty. Najczęściej stosuje się źródła roślinne estrogenów (tak zwane fitoestrogeny). Zalecane jest noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych włókien oraz ograniczenie spożycia kawy, alkoholu i produktów o działaniu rozgrzewającym.
Bardzo częstym problemem tego okresu jest nietrzymanie moczu. Kobietom z tym problemem należy doradzić stosowanie na co dzień specjalnej bielizny oraz chłonnych wkładek dedykowanych tym przypadłościom.
Warto pamiętać również o ćwiczeniach mięśni Kegla, które poprawiają komfort okolicy intymnej. Niestety ćwiczenia każdej okolicy wymagają systematyczności , a z tym jest u większości z nas krucho. W przypadku pogłębiania się tego rodzaju dolegliwości możliwa jest laseroterapia lub leczenie operacyjne. Konsultacje w tym zakresie prowadzi w UltraMedica Dr Paweł Tomasik.
Częstym objawem menopauzy są nawracające infekcje układu moczowego. Ich leczenie to antybiotykoterapia, ale w profilaktyce stosuje się często preparaty z wyciągiem z żurawiny.
Przed menopauzą lub po niej wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy i obniżenie libido. Problemy te mogą uniemożliwiać im aktywność seksualną. Suchość, która wynika z niedoboru estrogenów i zmniejszenia grubości ściany pochwy, może powodować nawracające infekcje i dyskomfort. Pacjentkom z tym problemem warto doradzić stałe stosowanie lubrykantów (nawilżaczy) lub preparatów dopochwowych zawierających estrogeny.
Chcesz złagodzić objawy menopauzy? Ćwicz!
Wraz z wiekiem gęstość tkanki kostnej ulega zmniejszeniu. Niedobór estrogenów powoduje przewagę procesu resorpcji kostnej nad tworzeniem nowej tkanki, co zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy.
Czyli Drogie Panie: kości się starzeją! Aby zapobiec temu procesowi należy znacznie zwiększyć podaż wapnia w diecie, uzupełniać suplementami witaminę D i pozwolić na jej syntetyzowanie w skórze, czyli wystawiać się na słońce! Proszę pamiętać, że krem z SPF 60 nie daje takiej możliwości. Blokery – jak sama nazwa wskazuje blokują powstawanie witaminy D w skórze. Korzystny wpływ na nasze kości mają też regularne ćwiczenia fizyczne, ale to jest najbardziej bolesny rodzaj terapii.
Dialog gabinetowy:
– Proszę ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu po godzinie.
– Pani doktor, czy to konieczne? A nie ma jakiejś tabletki?
– Niestety ćwiczenia to integralna część terapii. Tabletka to dodatek. Poza tym pomoże to utrzymać prawidłową wagę i kondycję.
-Ale Pani doktor, ja nic nie jem! To przez hormony tak tyję.
Tak wygląda 80% rozmów o objawach menopauzy.
Otóż Miłe Panie! Trzeba ćwiczyć! Na poprawę nastroju, kondycji, dla utrzymania w dobrej formie mięśni i kości. I nie ma na to tabletki. Tabletka też, ale nie zamiast. Przyrost masy ciała jest tylko pośrednio spowodowany spowolnieniem metabolizmu. Jego główną przyczyną jest najczęściej ograniczenie aktywności fizycznej.
Podczas menopauzy skóra potrzebuje wsparcia
Niedobór estrogenów sprzyja również zmniejszeniu elastyczności skóry. Staje się ona coraz słabiej odżywiona, więc coraz częściej pojawiają się przebarwienia, pękające naczynka i zmarszczki. Oprócz zwiększenia podaży witamin w diecie (spożywanie większej ilości warzyw, owoców, gruboziarnistych kasz), można zastosować odpowiednie dermokosmetyki dostępne obecnie w większości aptek.
Poza kosmetykami istnieją także mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi, które mają oszukać czas. Korzystajmy z dobrodziejstw medycyny estetycznej – dla lepszej gęstości skóry i naszego dobrego samopoczucia.
Warto wspomnieć, że fitohormony zawarte w wyciągu z chmielu zwyczajnego wywierają korzystny wpływ na metabolizm skóry – wspomagają regenerację zarówno naskórka, jak i głębszych warstw skóry. Przeciwdziałają również wiotczeniu i starzeniu się skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Leczenie menopauzy hormonami
Dawniej kobietom w okresie menopauzy powszechnie polecano hormonalną terapię zastępczą. Aktualne badania dowodzą jednak, że choć jest ona skuteczna w profilaktyce osteoporozy oraz chorób krążenia, to jednak zwiększa ryzyko rozwoju raka sutka i zakrzepowego zapalenia żył.
Istnieją przeciwwskazania do jej wdrażania u kobiet z niewydolnością wątroby, niezdiagnozowanymi krwawieniami z narządów płciowych, niestabilną chorobą wieńcową lub mięśniakami macicy.
Decyzję, czy u danej pacjentki zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej jest korzystne, powinien podjąć lekarz ginekolog.
Niemniej pragnę podkreślić, że terapią menopauzy nie jest powiedzenie pacjentce: niech się Pani przyzwyczai. Zapraszamy ma konsultację do poradni menopauzy w UltraMedica.
Agnieszka Osińska, specjalista ginekolog, endokrynolog
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.