-
Ginekologia
- Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
USG ginekologiczne
Badanie USG ginekologiczne każda kobieta powinna wykonać profilaktycznie co roku w trakcie wizyty kontrolnej. Na jego podstawie lekarz ginekolog ocenia stan narządów rodnych, szyjki i trzonu macicy oraz jajników.
Bezpośrednim wskazaniem do USG ginekologicznego są m.in.:
- nietypowe bóle okolicy podbrzusza,
- pozamenstruacyjne krwawienia z pochwy,
- zaburzenia w miesiączkowaniu
- silne bóle menstruacyjne,
- trudności z zajściem w ciążę.
Sposoby przeprowadzenia USG ginekologicznego:
- Transwaginalne – dopochwowe, podczas którego lekarz wprowadza przez pochwę do ciała kobiety zabezpieczoną specjalną osłonką oraz pokrytą żelem sondę. Badanie jest bezbolesne.
- Przezbrzuszne, podczas którego sondę umieszcza się przy dolnej części powłok brzusznych. Ta metodę lekarze stosują u pacjentek z błoną dziewiczą lub niewyrażających zgody na badanie dopochwowe.
Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Bez obaw możemy je wykonywać wielokrotnie. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG.
Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce lekarz smaruje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.