Strefa nastolatki
Na wizytę u ginekologa zapraszamy dziewczynki, które zaczęły miesiączkować. Z badań wynika, że 80% nastolatek rozpoczyna współżycie przed ukończeniem 18. roku życia. W świetle prawa nastolatki mogą być aktywne seksualnie od 15. roku życia. Bardzo ważne jest, aby przed rozważeniem rozpoczęciem współżycia przyszły na wizytę do lekarza ginekologa.
W Ultramedica dziewczynki młodsze niż 16 lat wchodzą do gabinetu z mamami. Starsze – zanim staną się pełnoletnie – do lekarza przyprowadza opiekun, na czas badania zwykle wychodzi z gabinetu. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Ginekolog nie ma prawa informować rodzica o intymnych sprawach pacjentki.
Wizyta nastolatki u ginekologa
Czasami wizyta ginekologiczna polega wyłącznie na konsultacji lekarskiej. Jeżeli młoda pacjentka ma wątpliwości co do stanu swojego zdrowia – lekarz udziela jej wyczerpujących informacji, a badanie ginekologiczne odracza do momentu kiedy będzie na nie gotowa. Młode pacjentki są traktowane w gabinecie z wyjątkową delikatnością. W trakcie wizyty otrzymają wszelkie potrzebne informacje na temat antykoncepcji, funkcjonowania ciała kobiety, a w razie potrzeby zostanie wykonanie badanie USG ginekologiczne.
Co ważne – u dziewic lekarz przeprowadza badanie przezodbytnicze (jedną ręką lekarz uciska brzuch a drugą jamę brzuszną przez odbyt). Niekiedy wystarczy w zupełności wykonanie USG narządów miednicy mniejszej głowicą przezbrzuszną przy wypełnionym pęcherzu moczowym lub głowicą rektalną (przez odbyt).
Warto pamiętać także, że najlepszy termin na wizytę u ginekologa to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji, bo wtedy w trakcie badania odczujemy najmniejszy dyskomfort.
Przed wizytą warto przygotować odpowiedzi na pytania:
- kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku)
- ile dni ma twój cykl miesiączkowy (liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją)
- kiedy ostatnio miałaś miesiączkę (data)
Wizyta nastolatków u endokrynologa
Wahania nastrojów, wagi, niepokojące zaburzenia dojrzewania – wahania hormonalne w przypadku dzieci i nastolatków wpływają negatywnie na ich wzrost, dorastanie i funkcje metaboliczne. Nastolatki w wieku do 18 lat zapraszamy na wizytę do endokrynologa dla młodzieży – Elżbiety Lipskiej, specjalisty w dziedzinie chorób tarczycy u dzieci.
Wizyta nastolatków u psychologa
W okresie dojrzewania młodzież boryka się z wieloma trudnościami i rozterkami, ma problemy z niskim poczuciem własnej wartości. Kłopoty w szkole, niełatwe relacje z rówieśnikami czy rodzicami – nastolatkowie często nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze złością, poczuciem niezrozumienia czy samotności i potrzebują wsparcia. Zapraszamy na konsultację z psychologiem Agnieszki Świtały – Kosik.
W Ultramedica nastolatki kompleksowo zadbają o swoje zdrowie intymne oraz dobre samopoczucie. Sprawdź nasze specjalizacje!
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.