- Ginekologia
- Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
-
Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
Rektoskopia
Rektoskopia to badanie endoskopowe. Pozwala na ocenę stanu błony śluzowej jelita grubego i wyjaśnienie zmian o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym.
Celem rektoskopii jest nie tylko diagnoza, ale i terapia. Umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. W trakcie rektoskopii możliwe jest usuwanie z odbytnicy polipów, ciał obcych, hamowanie krwawienia, poszerzenie zwężeń jelita.
Wskazania do rektoskopii to m.in.:
- polipy, guzki, zmiany w obrębie odbytnicy,
- bóle w okolicach odbytu,
- krwawienia z odbytu,
- świąt odbytu,
- częste zaparcia, biegunki,
- uczucie parcia na stolec lub brak kontroli nad jego oddawanie,
- endometrioza.
Jak przebiega rektoskopia?
Badanie wykonuje specjalista jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm.
Wcześniej lekarz musi wykonać rutynowe badanie per rectum, czyli bada odbyt z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni. Następnie do odbytnicy pacjenta na głębokość mniej więcej 5 cm wkłada jednorazowy wziernik. Jego końcówkę wcześniej smaruje środkiem znieczulającym.
W trakcie wprowadzania rektoskopu do odbytu wdmuchuje się niewielką ilość powietrza. Obraz z końcówki endoskopu jest przekazywany na monitor lekarza wykonującego badanie, dzięki czemu potrafi on ocenić stan błony śluzowej okrężnicy. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodu.
Rektoskopia trwa jedynie kilka minut. W trakcie badania pacjent nie powinien odczuwać bólu, co najwyżej lekki dyskomfort. Wszystko jednak zależy od profesjonalizmu lekarza.
Przed wykonaniem rektoskopii konieczna jest konsultacja lekarza prokologa i odpowiednie przygotowanie do wykonania badania.
Rektoskopię w UltraMedica wykonuje dr Mariusz Turowski specjalista w wieloletnim doświadczeniem szpitalnym, gwarantująca fachowość i delikatność podczas badania.
Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.