-
Noszenie dzieci w chuście – co warto wiedzieć?
3 kwietnia 2018 -
Niezawodne sposoby na hemoroidy w ciąży
30 października 2023 -
Czy tampony są bezpieczne? Wyjaśnia lekarz ginekolog
6 lipca 2020 -
Ratunku! Czy to chlamydia? Kobieta u ginekologa
12 kwietnia 2024 -
-
-
Anemia – objawy, dieta, leczenie. Anemia w ciąży
27 listopada 2017 -
-
Zgaga w ciąży. Top 10 sposobów pacjentek
4 lutego 2024 -
Mięśniaki macicy: 13 pytań od pacjentek, odpowiada ginekolog
25 sierpnia 2024
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Przebieg i lista badań
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w przebiegu ciąży.
Zazwyczaj ma ona miejsce w 7-8. tygodniu od zatrzymania miesiączki, kiedy kobieta orientuje się, że coś „przebiega inaczej”, że miesiączka spóźnia się już prawie dwa cykle i pojawiają się niespecyficzne objawy ciąży:
- bolesność, powiększenie piersi,
- pogorszenie tolerancji wysiłku,
- mdłości,
- wymioty,
- nadwrażliwość na niektóre smaki i zapachy.
Podczas pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa kobieta poznaje lekarza położnika. To on będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem ciąży, interweniował w razie nieprawidłowości. Rolą ginekologa jest rozplanowanie badań, które należy przeprowadzić, interpretacja ich wyników i przygotowanie kobiety do najważniejszego, długo wyczekiwanego momentu, jakim jest poród.
Bardzo dobrze, gdy lekarz położnik pracuje w szpitalu, w którym razem z nim/ pod jego opieką przyszła mama mogłyby rodzić i odbyć pierwsze dni połogu. Z lekarzami położnikami jest jak z kucharkami: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Dobrze jest posiadać jednego lekarza położnika, do którego nabierzemy zaufania i który będzie miał całościowy pogląd i pomysł na prowadzenie ciąży.
Jak potwierdzić ciążę?
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa zwykle rozpoczyna się od potwierdzenia samej ciąży.
Często do lekarza przychodzą panie z wynikiem testu ciążowego, albo nawet dwoma. Ciążę można także potwierdzić badaniem tak zwanego beta-hCG, jednak najpewniejszą metodą potwierdzającą fakt bycia w ciąży jest wykonanie transwaginalnego badania USG.
Podczas tego badania lekarz położnik ginekolog stwierdzi, czy w jamie macicy znajduje się pęcherzyk zarodkowy, czy jest ona „pusta”.
W 7-8. tygodniu ciąży w jamie macicy widoczny już jest zarodek, który jesteśmy w stanie zmierzyć podając jego długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli CRL. Ponadto, jeżeli data zatrzymania miesiączki jest wiarygodna, można w 7. tygodniu ciąży zobaczyć już bijące serce zarodka. Gdy zobaczymy taki obraz, można śmiało zakładać książeczkę prowadzenia ciąży.
Czego się spodziewać podczas wizyty?
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa jest ona chyba najdłuższą w przebiegu prowadzenia ciąży. Zaczyna się od wywiadu, podczas którego lekarz położnik-ginekolog, ma szansę poznać kobietę od strony medycznej. Zapyta:
- na co przewlekle choruje,
- do jakich poradni specjalistycznych uczęszczała przed ciążą,
- jakie leki stosowała do tej pory,
- o przebyte zabiegi operacyjne,
- o poprzednie ciąże.
Lekarz położnik w oparciu o tę informacje powie, jakie leki może przyjmować ciężarna, dokona weryfikacji leczenia, często zasięgając porady innych specjalistów.
Padnie także ważne pytanie o uczulenia na leki oraz o przebyte choroby wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna, różyczka czy świnka.
Jakie badania zleci lekarz na początku ciąży?
Na pierwszej wizycie w ciąży u ginekologa kobieta otrzyma całą listę badań do wykonania.
Najważniejszym z nich jest grupa krwi. Od dawna wiadomo, że poród jest sytuacją, w której pacjentka jest narażona na utratę krwi. Są sytuacje, kiedy nie można czekać na oznaczenie wyniku krwi, dlatego lepiej, żeby kobieta miała już gotowy, wpięty do książeczki prowadzenia ciąży wynik.
Dodatkowo oznaczamy z grupą krwi tak zwane przeciwciała odpornościowe, które mogą być przyczyną konfliktu serologicznego.
Lekarz położnik ginekolog sprawdza także poziom glikemii na czczo. Jeśli jest nieprawidłowy, lub istnieją przesłanki, że kobieta narażona jest z dużym prawdopodobieństwem na występowanie cukrzycy ciężarnych, zleca test obciążenia doustnego 75 g glukozy, tak zwany OGTT.
Dodatkowo sprawdzane jest, czy przyszła mama nie ma niedoczynności tarczycy, bowiem jej hormony odgrywają kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego malucha.
Podczas pierwszej wizycie w ciąży u ginekologa zlecany jest także panel badań w kierunku chorób zakaźnych, takich jak toksoplazmoza, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu C (B wykonujemy w III trymestrze ciąży), HIV.
Są to choroby, które mogą ”przechodzić z matki na dziecko” i powodować uszkodzenie rozwijającego się zarodka lub powodować wrodzone choroby płodu/ noworodka. Wszystkie te choroby są w pełni wyleczalne na każdym etapie ich rozwoju, z wyjątkiem zakażenia HIV. Wczesne wykrycie zakażenia u matki pozwoli na włączenie leczenia antyretrowirusowego u matki i pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia dziecka z 30% do około 2%. Jest więc w każdym wypadku „ o co kopię kruszyć”.
Po wykonaniu tych wszystkich badań lekarz położnik ginekolog zaplanuje wykonanie badania USG I trymestru, popularnie nazywanego „USG genetycznym”.
Wszystkie badania, o których mowa, można wykonać w UltraMedica. Zapraszamy do poradni położniczej. Do dyspozycji kobiet w ciąży są w pełni wyposażone gabinety, gdzie doświadczeni lekarze położnicy-ginekolodzy prowadzą ciąże w przyjaznej atmosferze wzajemnego zaufania.
Piotr Jędrzejak, ginekolog położnik
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.