-
Objawy menopauzy. Kiedy przyjdzie „druga młodość”?
27 listopada 2017 -
Mięśniaki macicy: 13 pytań od pacjentek, odpowiada ginekolog
25 sierpnia 2024 -
Grzybica pochwy – jak najszybciej ją wyleczysz? Radzi ginekolog
26 listopada 2023 -
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Przebieg i lista badań
27 listopada 2017 -
Skąd u kobiety suchość pochwy? Ginekolog rozwiewa wątpliwości
9 stycznia 2024 -
-
Dni płodne – jak je rozpoznać i dobrze obliczyć?
2 września 2024 -
Rozejście mięśnia prostego brzucha – wskazówki dla kobiet
24 kwietnia 2024 -
Ratunku! Czy to chlamydia? Kobieta u ginekologa
12 kwietnia 2024 -
Skuteczne leczenie endometriozy. Sprawdź leki i zabiegi
27 marca 2023
USG brzucha – przygotowanie i zalecenia lekarza
USG brzucha czyli badanie USG jamy brzusznej, to nieinwazyjne i często wykorzystywane badanie obrazowe w medycynie. Pozwala na wizualizację narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledziona, żołądek, jelita, a także aorta i inne struktury.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:
-
Jak się przygotować do USG brzucha?
-
Czy do USG brzucha trzeba być na czczo?
-
Jak przebiega USG brzucha?
-
Kiedy wykonać USG brzucha?
Jak się przygotować do USG brzucha?
Przygotowanie do badania jest stosunkowo proste. Oto ogólne wskazówki:
- Najlepiej zapisać się na badanie w godzinach porannych przed pierwszym posiłkiem. Jeśli badanie wykonujemy popołudniu, powinniśmy być na czczo (to oznacza brak jedzenia i picia!) przez minimum 6 godzin. Zwykle pacjentom zaleca się powstrzymanie się od jedzenia od północy w dniu poprzedzającym badanie.
- W dniu badania nie należy pić kawy i napojów gazowanych. Warto też wypić wcześniej minimum dwie szklanki wody, aby wypełnić pęcherz. Jeśli cierpisz na zaparcia, zażyj espumisan.
Jeśli regularnie przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem, czy należy je przyjąć przed badaniem lub czy istnieją jakieś szczególne zalecenia dotyczące leków przed badaniem. - Warto ubrać się wygodnie i zgodnie z zasadami higieny. Jeśli badanie dotyczy np. narządów miednicy, może być konieczne zdjęcie części odzieży w dolnej części ciała.
- Jeśli nosisz biżuterię w okolicy brzucha, zdejmij ją przed badaniem, ponieważ może ona zakłócać obrazowanie ultrasonograficzne.
- Jeśli masz alergię na żel używany podczas badania USG lub jeśli masz jakieś inne specjalne potrzeby lub obawy, poinformuj specjalistę przed rozpoczęciem badania.
- Odpręż się 😊 Postaraj się o spokój i relaks przed badaniem, ponieważ napięcie mięśni brzucha może wpłynąć na jakość obrazu ultrasonograficznego.
Jak przebiega USG brzucha?
Podczas badania pacjent zazwyczaj leży na stole, a specjalista nakłada na skórę żel, który pomaga w przewodzeniu fal dźwiękowych do narządów wewnętrznych. Następnie używa się specjalnej sondy ultrasonograficznej, która emituje fale dźwiękowe i odbiera echo od narządów. Sondę lekarz delikatnie przesuwa po jamie brzusznej. Obraz widoczny jest na żywo na monitorze urządzenia.
Kiedy wykonać USG brzucha?
Zapisz się na badanie jeśli:
- Doświadczasz chronicznego lub ostrego bólu brzucha, bólów w okolicach narządów brzusznych, opuchlizny, nudności, wymiotów;
- Zauważasz powtarzające się wzdęcia lub powiększenie narządów wewnętrznych wyczuwalne dotykiem;
- Masz historię chorób lub problemów z narządami wewnętrznymi brzucha, takimi jak choroby wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego lub nerek.
USG brzucha Legionowo
USG jamy brzusznej jest często stosowane do diagnostyki różnych schorzeń i zaburzeń w jamie brzusznej, takich jak kamienie w pęcherzyku żółciowym, zmiany w wątrobie, guzy, choroby nerek i wiele innych. To bezpieczna i stosunkowo szybka metoda diagnostyczna, która nie wymaga promieniowania rentgenowskiego i może być wykorzystywana do monitorowania postępu leczenia lub oceny stanu narządów wewnętrznych.
W Ultramedica Centrum Zdrowia Kobiety w Legionowie badanie wykonują certyfikowani specjaliści, 6 dni w tygodniu.
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.