Noszenie dzieci w chuście – co warto wiedzieć?

Noszenie dzieci w chuście – co warto wiedzieć?

Noszenie dzieci w chuście to dla rodziców przede wszystkim wygoda.  Najczęściej opieka nad noworodkiem, a potem niemowlęciem, spoczywa na mamie. I często wygląda to tak, że prawie cała doba jest wypełniona tą opieką. Bo dziecko, nawet jak jest nakarmione i przewinięte, to po prostu lubi być w bliskości z opiekunem i czuje się wtedy bezpiecznie. W takiej sytuacji mama, która jednocześnie ma dziecko przy sobie i dwie wolne ręce, z pewnością doceni ten komfort. Nareszcie można zjeść śniadanie, a nawet wypić CIEPŁĄ! herbatę.

Dzięki noszeniu dzieci w chuście można wykonać mnóstwo drobnych czynności, które niby nie zajmują dużo czasu, a przy małym dziecku stają się jakoś nieosiągalne. Wygoda przejawia się też tym, że kiedy dziecko jest zamotane w chustę, zupełnie inaczej układa się jego ciężar i jest mniej odczuwalny dla noszącego. W związku z tym odciążony jest kręgosłup rodzica i łatwiej jest zachować prawidłową postawę.

Podsumowując: mamy dziecko wciąż „pod okiem”, przy tym wolne ręce, a nasz kręgosłup wytrzyma o wiele dłużej niż przy klasycznym noszeniu.

Noszenie dzieci w chuście a… moda

A co do mody… myślę, że może wkroczyć w wiele sfer życia, tak więc i z chustami można zaszaleć. Są różne kolory, wzory, sploty, domieszki w składzie, pojawiają się edycje limitowane…

Są cechy chusty, na które warto zwrócić uwagę przy kupnie i są takie, które zależą tylko i wyłącznie od gustu. W sprawie tych pierwszych można skonsultować się z doradczynią 🙂

Noszenie wchuście – korzyści dla dziecka

I na koniec najważniejsze: noszenie dziecka w chuście niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla malucha. Przede wszystkim ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, bo jest przy rodzicu. Ta fizyczna bliskość jest szczególnie ważne dla noworodka, który odbiera rodzica zmysłami i całym ciałem. Dziecko czuje, że jest w bliskości z rodzicem, który odpowie na jego potrzeby. Ponadto odpowiednie ułożenie niemowlęcia w chuście zabezpiecza jego niedojrzały jeszcze kręgosłup. Chusta jest zewnętrzną podporą dla noworodka. Dodatkowo w pierwszych tygodniach życia dziecka warunki w chuście przypominają warunki z życia płodowego, czyli takie, które są dla dziecka znane i komfortowe.

Jeśli kusząca wydaje się Wam opcja chustonoszenia, jeśli macie jakieś wątpliwości czy pytania, jeśli chcecie nauczyć się prawidłowego motania, zapraszamy do kontaktu z UltraMedica.

Aleksandra Odalska – psycholog, doula, instruktorka masażu Shantali, doradczyni noszenia ClauWi

 
Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line