-
Czy tampony są bezpieczne? Wyjaśnia lekarz ginekolog
6 lipca 2020 -
-
Gdzie rodzić? Lista porodówek w Warszawie i okolicach
24 lutego 2020 -
-
Jak przebiega badanie u ginekologa dziecięcego?
2 lutego 2023 -
Zakrzepica – wczesne objawy, których nie wolno zlekceważyć
27 listopada 2024 -
Gorączka w ciąży – sprawdź, co wziąć na przeziębienie w ciąży
20 października 2023 -
Noszenie dzieci w chuście – co warto wiedzieć?
3 kwietnia 2018 -
-
USG brzucha – przygotowanie i zalecenia lekarza
2 września 2023
Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna?
Na ogół uznaje się, że podróżowanie w drugim trymestrze ciąży (od 13 do 26 tygodnia) jest bezpieczne dla zdrowej ciąży bez komplikacji, zalecane są jednak podróże trwające nie więcej niż 4 godziny. W pierwszym trymetrze zmiany ciśnienia podczas lądowania i startu mogą powodować nudności i złe samopoczucie. W tym okresie ryzyko poronienia jest większe w niż w 2. trymestrze.
Pamiętaj! Zanim zaplanujesz podróż samolotem, skonsultuj się ze swoim lekarzem, niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży jesteś. Lekarz będzie mógł ocenić Twoją sytuację medyczną i wziąć pod uwagę ewentualne ryzyka związane z podróżą.
Jak przygotować się do podróży samolotem?
- Przede wszystkim sprawdź regulamin wybranych linii lotniczych:
Powyżej 32. tygodnia ciąży (w zależności od przewoźnika) linie lotnicze mogą nie wpuścić ciężarnej na pokład ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu lub potencjalnych kłopotów z krążeniem mamy.
Linie lotnicze mogą też wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do latania (MEDIF) – po 32. tygodniu ciąży (LOT), a inni już od 28 (Ryanair, Lufthansa). Zaświadczenie MEDIF musi być wypełnione przez lekarza na mniej niż 14 dni przed rozpoczęciem podróży. Trzeba je wysłać do linii lotniczych zwykle nie później niż 72 godziny przed planowanym wylotem. - Wybierz się do swojego lekarza prowadzącego i zapytaj, czy są przeciwwskazania do podróżowania samolotem i poproś go o zaświadczenie, które informuje o aktualnym tygodniu Twojej ciąży.
Jak bez problemy przetrwać lot będąc w ciąży?
Przede wszystkim zadbaj o wygodny, przewiewny strój, pij dużo wody i wybierz dla siebie odpowiednie miejsce. Najlepsze miejsce w samolocie dla ciężarnej to okolice toalety i fotel przy przejściu – w trakcie lotu co pół godziny trzeba zrobić krótki spacer.
Pasy bezpieczeństwa są bezpieczne dla kobiet w ciąży i przydatne na wypadek turbulencji. Trzeba je zapiąć na poziomie miednicy, tak aby nie uciskały brzucha. Nie musisz też obawiać się skanera przechodząc przez bramki.
Pamiętaj!
Każda ciąża jest inna, dlatego ważne jest, aby podejmować decyzje dotyczące podróży samolotem w ciąży w porozumieniu z lekarzem, który zna Twoją sytuację medyczną. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy występują problemy zdrowotne lub ryzyko powikłań, lekarz może odradzić lot. Bezwzględnymi przeciwwskazaniem są między innymi problemy z łożyskiem, niedokrwistość i zakrzepowe zapalenie żył ciężarnej.
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.