Inseminacja
Co to jest inseminacja?
Inseminacja jest najprostszą, bezpieczną i bezbolesną metodą wspomaganego rozrodu. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiego, giętkiego cewnika, przez który podajemy prosto do macicy przyszłej mamy odpowiednio przygotowane nasienie.
Podczas tej procedury omijamy barierę śluzu szyjkowego, która u niektórych par może stanowić przyczynę niepłodności, tym samym ułatwiamy plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Inseminacja jest także metodą wspomagającą płodność mężczyzn z niską jakością niesienia i nieprawidłowościami w procesie ejakulacji. Nasienie użyte do zabiegu jest poddawane w laboratorium działaniom, mającym na celu wybór plemników o największym potencjale zapładniającym.
Inseminacja – przygotowanie
Inseminacja powinna być przeprowadzona tuż przed spodziewaną owulacją (występującą naturalnie lub stymulowaną). Wcześniej partnerzy powinni przeprowadzić szereg badań: kobieta m.in. badanie stopnia czystości pochwy, posiewu z szyjki macicy, badania na obecność chlamydii, HIV, zakażenia krętkami kiły, toksoplazmozą, czy przeciwciała różyczki. Mężczyzna musi zrobić m.in. badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, C oraz HIV.
Przed zabiegiem kobieta poddawana jest także kuracji hormonalnej, zwiększającej szanse na zapłodnienie.
Inseminacja – przebieg
Mężczyzna musi zjawić się w klinice kilka godzin przed zabiegiem, nasienie wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania. Celem jest uzyskanie plemników o najlepszej budowie i ruchliwości.
Zabieg inseminacji jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i trwa nie dłużej niż 15-20 minut. Wykonywany jest na fotelu ginekologicznym. Lekarz najpierw wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, wykonuje USG oceniając wielkości pęcherzyków oraz endometrium (błonę śluzową wyścielającą macicę), a następnie za pomocą cewnika wprowadza plemniki do jamy macicy.
Inseminacja – skuteczność
Skuteczność pierwszego zabiegi inseminacji wynosi nie więcej niż 20 procent i zależy od stwierdzonych przyczyny niepłodności. W przypadku niepowodzenia zabieg powtarza się do 6 razy. Jeśli nie doprowadzi do zapłodnienia, partnerzy powinni rozważyć innego rodzaju metodę.
Przeczytaj porady naszych lekarzy:
Wszystko co warto wiedzieć o inseminacji.