Jak być szczęśliwym? Psycholog Agnieszka Świtała-Kosik

Jak być szczęśliwym? Psycholog Agnieszka Świtała-Kosik

Jak być szczęśliwym? To problem, który podczas mojej pracy z pacjentami poruszam bardzo często. Dla wielu na pozór proste zagadnienie… a jednak nie do końca.

Wszystko jest jasne do momentu wypowiedzenia słów: „chciałabym, chciałbym lub chcielibyśmy, w przypadku terapii par, być szczęśliwi”. Tylko jak to zrobić? Przede wszystkim zawsze bardzo cieszę się, gdy osoby zwracające się do mnie szukają pomocy, aby uczynić swoje życie lepszym. Wymaga to dużej odwagi i samoświadomości. Będąc emocjonalnie uwikłanym w życie, które niedokładnie spełnia oczekiwania, ciężko jest samemu odkryć, co tak naprawdę „nie działa”.

Co to znaczy być szczęśliwym?

W zdecydowanej większości przypadków pracę nad poprawą jakości życia osób, z którymi spotykam się podczas konsultacji lub terapii, zaczynam od postawienia pytania, „Co to dla Ciebie znaczy, żeby być szczęśliwym?”.

To z pozoru proste pytanie przekornie sprawia wiele trudności, ponieważ w życiu zwykle łatwiej kierować się emocjami. Czyli jak coś idzie nie tak, czuję: smutek, żal, złość, bezradność. Funkcjonując w takim stanie, ciężko samemu zdobyć się na skuteczne, konstruktywne spojrzenie na swoje życie i na siebie.

Podczas spotkań pracujemy zarówno nad tymi aspektami życia, które są wiadome, rozpoznane przez klienta, ale również nad tymi nieuświadomionymi, które często blokują lub mocno utrudniają zrobienie kroku w kierunku pożądanej przyszłości.

W pracy terapeutycznej nad poprawą funkcjonowania pytanie „czym dla Ciebie jest szczęście” zadaję wielokrotnie, bo w miarę poznawania i odkrywania siebie, odpowiedź na nie ewoluuje, aby w końcu nabrać ostatecznego, uświadomionego kształtu.

Od tego momentu zaczyna się proces, który ostatecznie doprowadzi do osiągnięcia celu, znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak być szczęśliwym i osiągnięcia poczucia szczęścia.

Każdy dzień ma znaczenie

Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby poprawić swoje życie, do pracy nad „szczęściem”. To bardzo ważne, żeby czuć, że każdy nowy dzień jest wartościowy i pełny. Szczególnie jeśli przeżywamy trudne chwile, spotykają nas nieplanowane, kryzysowe sytuacje.  Gdy wiem co oznacza dla mnie szczęście, „tu i teraz” pozwoli szybciej i świadomiej zmierzyć się z problemem, pokonać przeszkody, powrócić do równowagi i szczęśliwego życia.

Zapraszam do poradni psychologicznej UltraMedica do zapoznania się z metodami mojej pracy w nurcie psychologii pozytywnej oraz krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Agnieszka Świtała-Kosik, psycholog, terapeuta, trener biznesu
Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line