-
Jak być szczęśliwym? Psycholog Agnieszka Świtała-Kosik
27 listopada 2017 -
Dlaczego nadczynność tarczycy w ciąży jest niebezpieczna?
1 sierpnia 2024 -
-
-
Gdzie rodzić? Lista porodówek w Warszawie i okolicach
24 lutego 2020 -
-
Zakrzepica – wczesne objawy, których nie wolno zlekceważyć
27 listopada 2024 -
Co koniecznie warto wiedzieć o wizycie u ginekologa?
9 czerwca 2023 -
Zgaga w ciąży. Top 10 sposobów pacjentek
4 lutego 2024 -
Gorączka w ciąży – sprawdź, co wziąć na przeziębienie w ciąży
20 października 2023
Co na mdłości w ciąży? Rady lekarza i doświadczonych mam
Mdłości w ciąży to jedna z najczęstszych przypadłości, z jakimi borykają się kobiety ciąży. Uskarża się na nie aż 75% ciężarnych! Część z nich doświadcza delikatnych nudności w ciąży, u części niestety dochodzi do regularnych wymiotów, które potrafią trwać wiele tygodni.
Skąd biorą się mdłości w ciąży i czy są niepokojące?
Ich pochodzenie nie jest do końca poznane. Prawdopodobnie nudności w ciąży związane są z przyrostem beta-hCG, hormonu wydzielanego podczas ciąży przez łożysko. Fizjologicznie, stężenie beta-hCG wzrasta w I trymestrze ciąży, po czym w kolejnych miesiącach zaczyna spadać. Nasilone mdłości, choć bardzo uciążliwe, są więc dobrym objawem rozwijającej się ciąży.
Poranne mdłości? Nic podobnego!
Choć rzeczywiście większość kobiet w ciąży uskarża się na nie najlepsze samopoczucie głównie z samego rana, mdłości potrafią występować o dowolnej porze dnia. Poranne zamieniają się na wieczorne nudności, a niekiedy nie przechodzą przez cały dzień. Nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach. Niektóre panie odczuwają nudności tylko po jedzeniu, inne także na czczo. Części na wymioty zbiera się podczas jazdy autem lub autobusem, innym także pod wpływem zapachów, które przed ciążą były obojętne, a nawet przyjemne jak aromat kawy, herbaty czy konkretnych perfum.
Jak długo trwają mdłości w ciąży?
Nudności u ciężarnych zaczynają się zwykle ok. 6 tygodnia ciąży, najsilniejsze występują od 8. do 9. tygodnia ciąży – w tym okresie przyrost hormonu beta-hCG jest najbardziej dynamiczny.
Sprawdź też: Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa.
Mdłości ustępują samoistnie zazwyczaj po zakończeniu 1. trymestru ciąży (czyli w 12-14. tygodniu). Nie jest to jednak regułą, niektóre panie na pewne zapachy czy smaki reagują wymiotami nawet do połowy ciąży. Zaledwie kilka procent ciężarnych przyznaje, że nudności towarzyszyły im przez całe 40 tygodni ciąży. 25% kobiet nie odczuwa mdłości ciążowych w ogóle. Co ciekawe, brak mdłości w jednej ciąży nie oznacza, że nie dotkną nas one w kolejnej.
Co pomaga na mdłości w ciąży?
Każdy organizm jest inny. To co działa pozytywnie na jedną kobietę, u innej może nie zdawać egzaminu. Jest jednak kilka zasad, które sprawdzają się u większości:
- pić dużo wody, małymi łykami i jeść owoce zawierające wodę (melon, arbuz)
- jeść produkty lekkostrawne, polecane są banany, ryż, przecier jabłkowy
- jeść często i małe porcje – nie dopuścić do bycia głodną lub przejedzoną
- unikać produktów wysoko przetworzonych i mocno przyprawionych, które mogą wywoływać zgagę
- wybierać zimne posiłki i chłodne napoje.
Imbir receptą na nudności w ciąży
U większości kobiet mdłości w ciąży łagodzi imbir. Świeży można dodać do herbaty, świetnie sprawdza się także napar z imbiru. W sklepach dostępne są także herbatki imbirowe. Wielu pacjentkom w mdłościach ulgę przyniosły cytryny – woda lub letnia herbata z cytryną (najlepiej mało słodka).
Co ważne, a często bagatelizowane – wskazany jest w tym okresie odpoczynek i unikanie stresu, który nasila dolegliwości. Wiele przyszłych mam stresuje się, że wymioty zaszkodzą maluchowi. Niepotrzebnie. Jeśli potrzebujemy wymiotować – nie powstrzymujmy się. W przypadku nasilonych dolegliwości lekarz może przepisać środki przeciwwymiotne, jedynie w skrajnych przypadkach zalecana jest hospitalizacja i nawadnianie przez kroplówki.
Domowe sposoby pacjentek na mdłości w ciąży
Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, więc w łagodzeniu nudności konieczne jest eksperymentowanie. Jeśli jakiś pokarm działa na nas dobrze, nie powodując mdłości, jedzmy go choćby codziennie. Warto wypróbować także inne sposoby polecane przez pacjentki:
- gumy do żucia, tabletki imbirowe i inne środki przeciw wymiotom dostępne w aptece (np. Prevomit, Pregna Vomi Anaketon)
- kisiel, szczególnie wieczorem
- migdały jako przekąska przez cały dzień
- sucharki, wafle ryżowe, chrupki kukurydziane – warto mieć przy łóżku i zjeść zaraz po obudzeniu, by nie dopuścić do pustego żołądka
- mięta – herbatki miętowe
- wygazowane napoje typu Coca-Cola (sporadycznie i niewielkich ilościach)
Mdłości w ciąży a płeć dziecka
Według niektórych źródeł przyszłe mamy mogą rozpoznać płeć dziecka… po intensywności wymiotów. Poranne mdłości miałyby sugerować, że kobieta najpewniej urodzi dziewczynkę. To jednak tylko przesąd, bez medycznego uzasadnienia. Nudności w ciąży u mamy nie mają związku z płcią malucha.
Konsultacja: Małgorzata Radowicka, lekarz ginekolog Ultramedica
Jesteś w ciąży? A może dopiero planujesz dziecko? Dołącz do przyszłych mam pod opieką Ultramedica! Zyskasz fachową opiekę położników, nieustanne wsparcie lekarzy, położnych i pewność, że zdrowie Twoje i maluszka jest w najlepszych rękach. Z nami przygotujesz się do porodu i macierzyństwa. Zadzwoń!
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.