- Ginekologia
- Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
-
Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
Psychiatra Legionowo
Lekarz psychiatra zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i opieką nad osobami cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne oraz problemy emocjonalne.
Psychiatra Legionowo – Dr Dariusz Lemczak
Do Ultramedica zaprasza dr Dariusz Lemczak, lekarz psychiatra z wieloletnim doświadczeniem, zarówno szpitalnym jak i ambulatoryjnym. Pracuje z osobami pełnoletnimi zmagającymi się z zaburzeniami nastroju (depresyjnymi oraz dwubiegunowymi, dystymią, hipomanią), zaburzeniami lękowymi, snu, psychotycznymi, odżywiania oraz osobowości. Specjalizuje się również w psychiatrii konsultacyjnej oraz zaburzeniach psychicznych związanych ze stresem traumatycznym.
Kiedy warto zgłosić się do lekarza psychiatry?
Zadzwoń, jeśli doświadczasz trudności, wpływających negatywnie na Twoje codzienne życie:
- Jeśli odczuwasz ciągły smutek, utratę zainteresowania życiem, spadek energii, trudności w koncentracji, miewasz myśli samobójcze;
- Jeśli doświadczasz nadmiernego lęku, napadów paniki, natrętnych myśli lub zachowań i fobii;
- Jeżeli masz trudności ze snem, takie jak bezsenność czy koszmary senne;
- Jeśli zauważasz nagłe i nieuzasadnione zmiany w swoim zachowaniu, nastroju lub sposobie myślenia, takie jak agresja, nadmierne podejrzliwości, dezorganizacja myśli;
- Jeżeli masz trudności z kontrolą apetytu, objawy anoreksji, bulimii, lub inne zaburzenia odżywiania;
- Jeśli masz trudności w relacjach z innymi ludźmi, czujesz, że nie panujesz nad emocjami;
- Jeśli przeżyłeś traumatyczne wydarzenia, takie jak wypadki, przemoc, śmierć bliskich;
- Jeśli odczuwasz ogólny dyskomfort psychiczny, zmartwienia, lęki, trudności w radzeniu sobie ze stresem lub emocjami.
Psychiatra Legionowo – obszary specjalizacji:
Leczenie depresji
Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które manifestuje się szeregiem różnorodnych objawów emocjonalnych i fizycznych. Do najczęstszych należą:
- Stały lub częsty smutek, poczucie pustki lub beznadziejności;
- Trudności w czerpaniu przyjemności z dotychczasowych aktywności i zainteresowań;
- Utrata lub przybranie na wadze związane z utratą apetytu lub nadmiernym jedzeniem;
- Trudności w koncentracji, wykonywaniu codziennych zadań i planowaniu przyszłości;
- Uczucie chronicznego zmęczenia, spowolnienie ruchowe i brak energii;
- Bezsenność (trudności z zasypianiem lub częste przebudzenia w nocy) lub nadmierne śnienie;
- Poczucie winy lub bezwartościowości;
- Myśli samobójcze lub myśli o własnej śmierci;
- Fizyczne objawy takie jak bóle ciała, bóle głowy, problemy z układem trawiennym i inne dolegliwości somatyczne.
Nie wszystkie osoby z depresją doświadczają tych samych objawów, a objawy mogą mieć różny stopień nasilenia. Depresja to choroba, która wymaga leczenia, i nie jest wynikiem słabości lub braku woli. Jeśli u siebie lub u kogoś innego zauważasz objawy depresji, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który pomoże w diagnozie i leczeniu tego zaburzenia.
Leczenie nerwic
Nerwica jest zaburzeniem charakteryzującym się występowaniem lęków, które są przewlekłe lub nawracające. Istnieją różne rodzaje nerwic np. lękowa, natręctw, hipochondryczna, społeczna. Warto zwrócić się do lekarza, jeśli towarzyszą Ci:
- Chroniczne objawy lękowe – uczucia niepokoju, strachu, napięcia i niepewności;
- Nawracające ataki paniki, z gwałtownym wzrostem lęku, objawami fizycznymi (takimi jak przyspieszone bicie serca, drżenie, duszności) i uczuciem utraty kontroli;
- Natręctwa – obsesyjne zajęcie myślami, obawami lub obrazami, które są niepożądane i trudne do kontrolowania. Mogą towarzyszyć im kompulsje, czyli rytualne lub powtarzalne zachowania mające na celu złagodzenie lęku;
- Fizyczne objawy lękowe – jak bóle głowy, bóle brzucha, bóle mięśni, nudności czy problemy z trawieniem;
- Zaburzenia snu – bezsenność lub koszmary senne;
- Hipochondria – przekonanie, że ma się poważne choroby, pomimo braku medycznych dowodów na ich istnienie;
- Społeczne wycofanie – unikanie sytuacji społecznych i towarzyskich ze względu na silny lęk przed oceną innych ludzi.
Leczenie choroby dwubiegunowej
Choroba dwubiegunowa to zaburzenie, które charakteryzuje się występowaniem epizodów manii (okresów euforii – m.in. zwiększonej energii, poczucia nienaturalnej pewności siebie, impulsywności i ryzykownych zachowań, skłonności do irytacji i agresji ) oraz epizodów depresji (okresów niskiego nastroju: m.in. utraty zainteresowań, zmniejszonej energii i wydolności, problemów z koncentracją i myśleniem, trudności ze snem, poczucia bezwartościowości lub winy).
Choroba dwubiegunowa jest stanem cyklicznym, co oznacza, że osoba z tym zaburzeniem będzie doświadczać naprzemiennie epizodów manii i depresji, a między nimi mogą występować okresy remisji – bez wyraźnych objawów chorobowych.
Leczenie zaburzeń snu
Zaburzenia snu, które warto skonsultować z lekarzem:
- Bezsenność (insomnia) – trudności z zasypianiem, utrata snu w trakcie nocy lub wcześniejsze budzenie się rano i niezdolność do ponownego zaśnięcia;
- Nadmierne śnienie (hypersomnia) – przewlekłe nadmierne odczuwaniu senności i potrzeba długiego snu w ciągu dnia, pomimo odpowiedniej ilości snu w nocy;
- Bezdech senny – krótkimi przerwy w oddychaniu podczas snu;
- Zaburzenia snu związane z depresją i lękiem;
- Parasomnie: koszmary senne, nocne lęki, mówienie przez sen, chodzenie podczas snu itp.
Leczenie zaburzeń psychotycznych
Zaburzenia psychotyczne charakteryzują się utratą kontaktu z realnym światem. Osoba chora nie potrafi dostrzec, że jej sposób myślenia i postrzegania jest nielogiczny i niezgodny z rzeczywistością. Doświadcza objawów takich jak omamy (np. słyszenie głosów), urojenia (fałszywe przekonania). Najczęstszym zaburzeniem psychotycznym jest schizofrenia.
Leczenie zaburzeń odżywiania
Zaburzenia odżywiania związane są z niezdrowym stosunkiem do jedzenia, ciałem i obrazem ciała. Pomoc psychiatry może być konieczna w przypadku:
- Anoreksji – polegającej na ekstremalnym ograniczaniu spożycia kalorii, nadmiernej trosce o wagę i ciało oraz obawie przed przybraniem na wadze;
- Bulimii – polegającej na występowaniu regularnych napadów nadmiernego jedzenia, przeplatanych próbami pozbycia się spożytych kalorii poprzez wymioty, używanie środków przeczyszczających lub intensywną aktywność fizyczną;
- Innych zaburzeń łaknienia: np. jedzenia kompulsywnego, jedzenia nocnego lub innych problematycznych zachowań związanych z jedzeniem.
Leczenie stresu traumatycznego
Stres traumatyczny (zespół stresu pourazowego – PTSD) to zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego zdarzenia. Ten rodzaj stresu jest wynikiem przeżycia lub obserwacji wydarzeń, które były przerażające, przeważnie zagrażające życiu lub zdrowiu danej osoby lub innych ludzi. Przykładem takich zdarzeń mogą być: wojna, atak terrorystyczny, przemoc domowa, gwałt, wypadek samochodowy, katastrofa naturalna. Stres traumatyczny może mieć wpływ na psychikę, emocje i zachowanie osoby przez długi czas, nawet po zakończeniu samego wydarzenia. Objawia się m.in.:
- Nawracającymi i uporczywymi myślami, snami lub wspomnieniami związanymi z traumatycznym wydarzeniem;
- Unikaniem sytuacji, miejsc, myśli i uczuć związanych z traumatycznym wydarzeniem;
- Nadmierną pobudliwością, rozdrażnieniem, trudnościami z koncentracją, zaburzeniami snu oraz wzmożoną reakcją na bodźce związane z wydarzeniem.
Objawy PTSD utrzymują się przez co najmniej miesiąc, co odróżnia je od naturalnych reakcji człowieka na stresujące wydarzenia.
Jeśli doświadczasz trudności emocjonalnych lub psychicznych – nie czekaj, zapisz się na konsultację. Specjalista psychiatra przeprowadzi dokładną ocenę i zaplanuje odpowiednie leczenie, które pomoże Ci poprawić Twoje zdrowie psychiczne i jakość życia.
Regulamin umawiania wizyt u psychiatry
- W celu umówienia wizyty można skontaktować się z naszą rejestracją:
– telefonicznie pod numerami: 22-732-24-86 lub 518-447-748
– drogą mailową pod info@umedica.pl
– poprzez formularz kontaktowy w zakładce kontakt na naszej stronie www.umedica.pl
– osobiście w rejestracji przychodni - Wszystkie wizyty umówione do specjalisty są potwierdzane przez rejestrację drogą telefoniczną lub poprzez SMS wysłany z systemu z prośbą o odesłanie potwierdzenia obecności w dzień poprzedzający wizytę do godziny 16:30.
- Wszystkie umówione wizyty (pierwszorazowe i kontynuacje leczenia) muszą zostać opłacone do godziny 16:30 w dniu poprzedzającym zaplanowaną wizytę.
- Dostępne formy płatności:
– przelew bankowy na podstawie faktury wysłanej Pacjentowi na wskazany przez Niego adres e-mail
– karta płatnicza/blik
– gotówka - Pacjent wybierając formę przelewu na rachunek na podstawie faktury wysłanej na e-mail, zobowiązany jest wysłać potwierdzenie przelewu na info@umedica.pl do godziny 16:30 na dzień przed zaplanowaną wizytą.
- Jeśli wizyta nie jest opłacona przez Pacjenta do godziny 16:30 (brak potwierdzenia przelewu) na dzień przed zaplanowaną wizytą – zostaje ona odwołana, a Pacjent otrzymuje SMS o odwołaniu wizyty.
- W przypadku zapisu na konsultację po godzinie 16:30 (również z listy rezerwowej) w dniu poprzedzającym umówiony termin, Pacjent jest zobowiązany do uregulowania płatności w ciągu 1 godziny od momentu uzgodnienia zapisu z rejestracją. W przypadku braku potwierdzenia takiej płatności wizyta zostaje odwołana przez rejestrację.
- Pacjent ma prawo do zmiany terminu konsultacji oraz odwołania do godziny 16:30 na dzień przed zaplanowana wizytą. Jeśli odwołanie wizyty lub potrzeba zmiany terminu nastąpi po godzinie 16:30 na dzień przed zaplanowana wizytą lub w dniu zaplanowanej wizyty – wówczas płatność nie zostanie zwrócona.
- W sytuacji odwołania wizyty przed 16:30 na dzień przed zaplanowanym terminem Pacjent:
– może otrzymać zwrot wniesionej opłaty
– przeniesienia wniesionej opłaty na poczet kolejnej wizyty. - Zwrot środków Pacjentowi realizowany jest w ciągu 3 dni roboczych od chwili złożenia dyspozycji przez Pacjenta.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 1.01.2024 roku