-
Tabletki antykoncepcyjne – to musisz wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać
18 października 2024 -
USG brzucha – przygotowanie i zalecenia lekarza
2 września 2023 -
Co zabrać do porodu? Torba do szpitala
7 lutego 2020 -
Jaki sport można uprawiać w ciąży?
27 listopada 2017 -
Gorączka w ciąży – sprawdź, co wziąć na przeziębienie w ciąży
20 października 2023 -
Jak być szczęśliwym? Psycholog Agnieszka Świtała-Kosik
27 listopada 2017 -
Grzybica pochwy – jak najszybciej ją wyleczysz? Radzi ginekolog
26 listopada 2023 -
-
Endometrioza – co to za choroba? Wyjaśnia lekarz ginekolog
30 listopada 2017 -
Ciąża pozamaciczna – nietypowe objawy, które powinny zaniepokoić
8 września 2024
Endometrioza po cesarce. Czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko zachorowania?
Wiele kobiet pyta, czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko zachorowania na endometriozę. Według niektórych badań ryzyko wystąpienia endometriozy po cesarce jest wyższe niż po naturalnym porodzie, a według innych badań – ryzyko jest podobne. Szacuje się, że około 1-7% kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, może rozwijać endometriozę (Przeczytaj: Endometrioza – co to za choroba. Wyjaśnia lekarz ginekolog).
Endometrioza po cesarce – czynniki ryzyka
Ryzyko wystąpienia endometriozy po cesarskim cięciu zależy od wielu czynników, takich jak historia medyczna pacjentki, jej wiek, rodzaj cięcia, a także technika wykonania operacji.
Cesarskie cięcie, podobnie jak każda inna operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań, w tym ryzyko powstania zrostów i blizn (Przeczytaj tekst dr Pauliny Pająk: Powikłania po cesarskim cięciu. Nieprawidłowe gojenie rany). Zrosty i blizny mogą prowadzić do zaburzeń anatomicznych, a te z kolei mogą wpłynąć na funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej i zwiększyć ryzyko wystąpienia endometriozy.
Choć brak bezpośredniego związku pomiędzy cesarskim cięciem a endometriozą, warto podkreślić, że jednym z potencjalnych czynników ryzyka zachorowania na tę nieuleczalną chorobę jest występowanie stanów zapalnych w miednicy mniejszej. Tymczasem poród, a szczególnie cesarskie cięcie, może zwiększyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
Innym potencjalnym czynnikiem ryzyka jest wystąpienie krwawienia do jamy macicy w czasie porodu, co może doprowadzić do przemieszczenia fragmentów tkanki endometrialnej do innych obszarów ciała.
W każdym przypadku ważne jest, aby kobiety, których poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, regularnie monitorowały swoje zdrowie i skonsultowały się z lekarzem ginekologiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.
Jak uniknąć endometriozy?
Nie ma sposobu, by mieć mieć pewność, że unikniemy endometriozy, ale istnieją pewne kroki, które mogą pomóc w zminimalizowaniu skutków choroby, jeśli wystąpiła.
- Regularne badania u ginekologa – pomogą wykryć zmiany w ciele wcześnie, co pozwoli na szybszą diagnozę, leczenie choroby i złagodzenie dolegliwości;
- Kontrola hormonalna – pewne hormonalne metody antykoncepcyjne, takie jak pigułki antykoncepcyjne lub wkładki domaciczne, mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia endometriozy u niektórych kobiet;
- Leczenie stanów zapalnych – unikanie infekcji i stanów zapalnych w miednicy mniejszej może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju endometriozy;
- Świadomość swojego ciała – warto zwracać uwagę na ewentualne niepokojące objawy, takie jak silny ból podczas menstruacji czy bóle podczas stosunku.
Coraz więcej kobiet z endometriozą
Szacuje się, że endometrioza dotyczy od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Oznacza to, że może to dotyczyć od kilkuset tysięcy do ponad miliona kobiet w Polsce. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na skuteczne leczenie i złagodzenia dolegliwości (Przeczytaj: Skuteczne leczenie endometriozy. Sprawdź leki i zabiegi).
Kontakt
Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.