- Ginekologia
- Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Poradnia endometriozy
- Ginekolog dziecięcy
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
- Psychiatra
- Ortopeda
- Flebolog
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia dziecięca
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
Test wrogości śluzu szyjkowego
Test wrogości śluzu szyjkowego jest jedną z metod diagnostyki przyczyn niepłodności. Polega na analizie próbki śluzu szyjkowego pobranego od kobiety kilka godzin po stosunku seksualnym, do którego doszło na 1-2 dni przed owulacją.
Badanie wykazuje, czy problem w zapłodnieniu stanowić może nieodpowiednia gęstość, lepkość, konsystencja czy ilość śluzu szyjkowego w dniach płodnych oraz czy śluz nie zawiera przeciwciał antyplemnikowych niszczących komórki spermy.
Czym jest śluz szyjkowy?
Śluz szyjkowy na ściankach szyjki chroni drogi rodne kobiety przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. W trakcie owulacji śluz staje się bardziej wodnisty i rozrzedzony, umożliwiając plemnikom dotarcie do jajowodów i zapłodnienie komórki jajowej. Zdarza się jednak, że w śluzie występują przeciwciała, które upośledzają plemniki powodując problemy z zajściem w ciążę.
Jak przebiega test?
W skutecznej diagnostyce ważne jest obserwowanie cyklu przez kobietę, aby ustalić moment owulacji i wtedy zapisać się do lekarza. Stosunek płciowy powinien odbyć się na dwie do ośmiu godzin przed wizytą.
W trakcie badania ginekologicznego lekarz za pomocą jednorazowego cewnika z kanału szyjki macicy pobiera śluz z zawartymi w nim plemnikami. Dla kobiety jest to całkowicie bezbolesne. Następnie próbka badana jest pod mikroskopem w laboratorium. Wyniki dostępne są w ciągu dwóch, trzech dni.
Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.