Leczenie nietrzymania moczu. Skuteczne terapie

Leczenie nietrzymania moczu. Skuteczne terapie

Leczenie nietrzymania moczu jest jak najbardziej możliwe. Ten wstydliwy problem dotyczy kobiet w każdym wieku, choć z biegiem lat ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa się.

Szacuje się, że jest to problem dotykający nawet 60% kobiet. Czynnikami ryzyka nietrzymania moczu są wiek, otyłość, liczne ciąże i porody, porody zabiegowe, palenie papierosów i wiele innych.

Leczenie nietrzymanie moczu warto zacząć jak najszybciej

Niestety, nietrzymanie moczu jest nadal tematem tabu. Kobiety bardzo wstydzą się swojego problemu, co powoduje, że nie szukają fachowej pomocy i próbują zamaskować swoje dolegliwości. Opóźnia to rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Nietrzymanie moczu wpływa negatywnie na komfort życia pacjentek, powoduje ograniczenia w życiu zawodowym, społecznym i towarzyskim. Jeśli pacjentka zauważyła, że w czasie kaszlu, kichania, śmiechu, czy wykonywania codziennych aktywności gubi mocz,  jest to sygnał do zgłoszenia się do lekarza.

Nietrzymanie moczu ma różne przyczyny

Należy zaznaczyć, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą w sensie dosłownym, a dolegliwością, która może mieć bardzo różne przyczyny.

Wśród potencjalnych patologii, które mogą powodować niekontrolowane utraty moczu należy wymienić:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nadreaktywność pęcherza moczowego,
  • wady anatomiczne
  • powikłania po wcześniej wykonywanych zabiegach operacyjnych.

Trafna diagnoza gwarantuje skuteczne leczenie nietrzymania moczu

Tylko właściwie postawiona diagnoza daje szanse na prawidłowo dobraną terapię i sukces zastosowanego leczenia. Najważniejszym zagadnieniem w diagnostyce jest prawidłowo przeprowadzona i szczegółowa rozmowa oraz badanie ginekologiczne.

Badanie urodynamiczne, które wiąże się z koniecznością zakładania cewników do pęcherza moczowego wywołuje strach i obawy pacjentek. Badanie to w wielu przypadkach nie jest konieczne, a już na pewno nie jest to badanie wykonywane w pierwszej kolejności.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

W zależności od stwierdzonej przyczyny nietrzymania moczu mamy do wyboru różne rodzaje terapii. Możliwymi do zastosowania są:

  • leczenie farmakologiczne,
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia,
  • stosowanie pessarów (krążki i pierścienie zakładane do pochwy) i specjalistycznych tamponów oraz leczenie operacyjne.

Zakres leczenia w głównej mierze zależy od przyczyny nietrzymania moczu oraz preferencji pacjentki. W przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu, najbardziej skuteczną i najtrwalszą metodą jest leczenie operacyjne. Operacje w wysiłkowym nietrzymaniu moczu są dość mało inwazyjne, ale jak każdy zabieg chirurgiczny wiążą się pewnym ryzykiem.

Maskowanie problemu to nie leczenie nietrzymania moczu

Kolejnym błędnym przekonaniem jest to, że jedyną możliwością postępowania w przypadku nietrzymania moczu jest stosowanie środków higienicznych o dużej chłonności. To nie jest oczywiście prawda. Właściwie dobrana terapia może przywrócić prawidłowe trzymanie moczu, a w konsekwencji poprawę samopoczucia, przywrócić pewność siebie i pozwolić na nieskrępowane korzystanie z uroków życia.

Najważniejszym, ale często najtrudniejszym dla pacjentki jest przyznanie się do swojej dolegliwości i poproszenie o pomoc.

Drogie Pacjentki pozbądźcie się wstydu i powiedzcie swojemu ginekologowi lub lekarzowi rodzinnemu o swoich dolegliwościach i zapytajcie o możliwości leczenia nietrzymania moczu…

Dr Paweł Tomasik, specjalista ginekolog-położnik, ultrasonolog




Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line